Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Draghi zapewnia, że stopy procentowe będą tak długo niskie jak tylko trzeba

Polska Agencja Prasowa

  • 2 sierpnia 2013
  • 08:58
  • 1
  • Tagi: Europejski Bank Centralny finanse kryzys kryzys w strefie euro Mario Draghi stopy procentowe
  • Powiększ tekst

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi powtórzył w czwartek, że EBC zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu".

Draghi ocenił, że sytuacja w gospodarce strefy euro stabilizuje się i dalsza poprawa może być kontynuowana w kolejnych miesiącach tego roku. 

"Wskaźniki zaufania wskazały na dalszą poprawę z niskiego poziomu i wstępnie potwierdzają oczekiwania stabilizacji w aktywności gospodarczej" - powiedział Mario Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu czwartkowego posiedzenia EBC.

Prezes EBC powiedział, że wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce strefy euro. Draghi dodał jednocześnie jednak, że w polityce monetarnej EBC będzie utrzymywane akomodacyjne nastawienie tak długo jak to będzie konieczne, co powinno wspierać "stopniowe ożywienie w dalszej części roku".

Draghi powtórzył, że Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu". Formuły tej prezes EBC użył po raz pierwszy po zakończeniu posiedzenia EBC w ubiegłym miesiącu.

Sytuacja w gospodarce strefy euro musiałaby poprawić się bardziej, niż to zakłada scenariusz bazowy EBC, aby bank centralny strefy euro zdecydował się na zmianę swojej prognozy stóp proc. - ocenił Draghi.

Oczekiwania inflacyjne w strefie euro są mocno zakotwiczone na poziomach zgodnych z celem EBC zakładającym utrzymywanie stopy inflacji poniżej, ale blisko poziomu 2 proc. - powiedział prezes EBC.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał EBC w czwartek.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,5 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w maju. Stopa oprocentowania depozytów wynosi nadal 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

(PAP)

 

 

------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl:"Kryzys i przyszłość strefy euro"

autorka:Gotz Marta

Kryzys i przyszłość strefy euro

Komentarze