Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Uwaga na leki zawierające ketokonazol. Francja już zakazała niektórych leków

Polska Agencja Prasowa

  • 7 sierpnia 2013
  • 11:05
  • 0
  • Tagi: Europejska Agencja Leków (EMA) Francja ketokonazol Komisja Europejska lek przeciwgrzybiczny polityka
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska przygotowuje się do wycofania z rynku leków przeciwgrzybicznych preparatów zawierających ketokonazol, jak np. nizoral, którego sprzedaży zakazała już Francja - poinformowały we wtorek źródła europejskie.

Europejska Agencja Leków (EMA) podała do wiadomości publicznej rekomendacje, zgodnie z którymi leki na bazie ketokonazolu należy wycofać z całego rynku europejskiego.

"Korzyści płynące z (zażywania) ketokonazolu drogą ustną nie rekompensują ryzyka uszkodzeń wątroby" w przypadku leczenia grzybic lekami zawierającymi ten składnik - głosi komunikat EMA.

"Agencja wszczęła procedurę, która ma na celu wprowadzenie ograniczenia stosowania tych medykamentów w całej UE" - poinformował rozmówca agencji AFP.

EMA zaleca osobom leczonym takimi lekami, by zwróciły się do swoich lekarzy, aby "przedyskutować leczenie alternatywne".

Agencja zwraca uwagę, że wskazane jest zastąpienie doustnych leków na bazie ketokonazolu lekami miejscowymi, a stosowanie preparatorów doustnych może być kontynuowane w przypadkach szczególnych, jak leczenie zespołu Cushinga.

(PAP)

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!

"Leki z ogrodu. Biblioteka zdrowia 4"

autorka:Jadwiga Górnicka

Doktor Jadwiga Górnicka opisuje lecznicze właściwości produktów, które znajdujemy na co dzień w sklepie, spiżarni, lodówce czy we własnym ogródku. Autorka odkrywa przed czytelnikiem niezwykłe tajemnice popularnych warzyw, owoców, przypraw i ziół. Tłumaczy, jak dawkować i podawać preparaty ziołowe oraz podaje przeciwwskazania do ich stosowania. Radzi także, jak zbierać, suszyć i przechowywać zioła.

W książce między innymi:
- jak mądrze korzystać z ziół
- co to są napary, odwary, maceraty oraz jak i kiedy je stosować
- jak i do czego stosować przyprawy, aby wykorzystać ich walory zdrowotne
- jak najlepiej wykorzystać cenne składniki odżywcze warzyw i owoców

 

Komentarze