Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Podrabiał karty - pójdzie "siedzieć"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 sierpnia 2013, 10:18

  • 2
  • Powiększ tekst

Nawet 25 lat więzienia grozi obywatelowi Bułgarii oskarżonemu o tzw. skimming i podrabianie kart płatniczych. Mężczyzna został zatrzymany w ub. roku w Pile (Wielkopolskie).

Akt oskarżenia w tej sprawie pilska prokuratura przesłała do Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej. Przy użyciu nielegalnego duplikatu karty przestępca może pobierać pieniądze z bankomatu lub płacić za towary i usługi. Najczęściej przestępstwo to jest dokonywane przy użyciu bankomatów, na których sprawcy instalują urządzenia kopiujące paski magnetyczne oraz rejestrujące numery PIN, tzw. skimmery.

Jak poinformowała dziś Maria Wierzejewska-Raczyńska z Prokuratury Rejonowej w Pile, mężczyzna został oskarżony o to, że za pomocą użytych przy bankomacie w Pile urządzeń dokonał odczytania kart płatniczych i kodów PIN wystawionych przez banki m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, USA i Włoch.

"Następnie przy wykorzystaniu tych danych brał udział w podrobieniu przynajmniej 27 kart płatniczych. Karty były użyte w różnych krajach świata kilka godzin po tym, jak zostały odczytane. Oskarżony niewątpliwie współpracował z innymi, nieustalonymi osobami" - powiedziała.

Mężczyzna usłyszał też zarzut przygotowania do podrobienia kart płatniczych. Odczytał dane kilkudziesięciu kart, prokuratura nie zdołała udowodnić mu, że usiłował ich użyć.

Prokuratura ustaliła, że przy pomocy podrobionych kart wypłacono kilkanaście tysięcy złotych i próbowano wypłacić ponad 27 tys. zł na szkodę 27 osób.

Według prokuratury, oskarżony odczytał dane ponad 150 kart. Obywatel Bułgarii częściowo przyznał się do stawianych mu zarzutów. Śledczy nie ustalili osób z którymi miał współpracować przy przestępczym procederze.

Obywatel Bułgarii był wcześniej karany.

(PAP)

rpo/ itm/

Powiązane tematy

Komentarze