Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Trwają poszukiwania ropy i gazu w Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 sierpnia 2013, 13:52

    Aktualizacja: 26 sierpnia 2013, 16:27

  • 2
  • Powiększ tekst

W październiku powinny zakończyć się poszukiwania ropy i gazu w powiatach krośnieńskim i jasielskim na Podkarpaciu. Badania, na zlecenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, prowadzi firma Geofizyka Kraków.

Badania zostaną przeprowadzone na terenie gmin: Miejsce Piastowe, Chorkówka, Dukla, Iwonicz Zdrój, Krempna i Żmigród. Jak poinformowała Dagmara Mateja z Geofizyki Kraków teren, na którym prowadzone będą badania sejsmiczne nazwany został Draganowa-Dukla 3D.

Mateja podkreśliła, że prace będą prowadzone głównie za pomocą wibratorowej metody wzbudzania fal, i są największym z dotychczas realizowanych w Polsce projektów sejsmicznych, jeśli wziąć pod uwagę ilość kanałów aktywnych używanych do rejestracji fal. "Oznacza to, że sygnał sejsmiczny wytwarzany przez wibratory lub ładunki wybuchowe rejestrowany jest przez blisko 100 tysięcy geofonów (specjalne czujniki) jednocześnie. Taki rozstaw pokrywa w danym momencie badania powierzchnię ponad 100 km kwadratowych" - dodała.

Metoda polega na wytwarzaniu niewielkich, prawie nieodczuwalnych drgań gruntu przy użyciu pojazdów zwanych wibratorami. "Powstała fala sejsmiczna, po odbiciu się od kolejnych warstw podłoża, rejestrowana jest przez rozłożone na ziemi specjalne czujniki - geofony, które połączone są kablami z bardzo czułą aparaturą telemetryczną" - wyjaśniła.

"Na podstawie tak uzyskanych, a następnie odpowiednio przetworzonych danych, uzyskuje się trójwymiarowy obraz badanego terenu. Badania sejsmiczne są wstępnym etapem poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego. Pozwalają one na określenie miejsca występowania złoża i precyzyjne zlokalizowanie ewentualnych prac wiertniczych" - powiedziała Mateja.

Jak zapewniają naukowcy metoda wzbudzania fal sejsmicznych, jest bezpieczna zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Mateja podkreśliła, że taka metoda stosowana jest od kilkunastu lat na terenie całej Polski, a także za granicą.

Poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego w powiatach krośnieńskim i jasielskim liczy już 160 lat. Pierwsza kopalnia ropy powstała w Bóbrce, koło Krosna, z inicjatywy Ignacego Łukasiewicza w 1854 roku. Od tego czasu karpackie zagłębie roponośnie było wielokrotnie przebadane przez geofizyków. Do tej pory na tym terenie odkryto 18 złóż gazu ziemnego i 67 złóż ropy naftowej.

Mateja oceniła, że wyniki badań, które prowadzono w istniejących już otworach wiertnicznych np. Draganowa 2 i Dukla 1, pokazują bardzo duży potencjał gazo- i roponośny. "Jednakże skomplikowana budowa geologiczna tych terenów wymaga badania sejsmicznego 3D, które ukaże szczegółową budowę perspektywicznych warstw geologicznych" - dodała.

Geofizyka Kraków jest firmą wykonującą badania geofizyczne na potrzeby poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także wód geotermalnych. Firma istnieje od 1956 roku; zatrudnia ponad 900 osób; posiada cztery oddziały zagraniczne: na Słowacji, w Czechach, Libii i Pakistanie.  Właścicielem 100 proc. udziałów w firmie jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

(PAP)

huk/ mki/ mow/

 

 

-----------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------

Szukasz odpowiedzi na ważne pytania?

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do wSklepiku.pl!

Znajdziesz tam wiele wartościowych książek,które pomogą Ci poszerzyć wiedzę!

Zapraszamy!

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze