Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Byliścieś klientami Vodafone? Haker ma Wasze dane

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 września 2013, 16:18

  • 0
  • Powiększ tekst

Haker wykradł z systemu komputerowego firmy telekomunikacyjnej Vodafone dane dwóch milionów klientów - poinformował dziś rzecznik tego koncernu. W mieszkaniu podejrzanego, który jest prawdopodobnie pracownikiem firmy, przeprowadzono rewizję.

Łupem hakera padły nazwiska, daty urodzenia, adresy oraz informacje o płci, kodach bankowych i numerach kont. Zdaniem przedstawicieli Vodafone przestępca znał zabezpieczenia systemu komputerowego firmy. Wykradł dane abonentów telefonii komórkowej; dane abonentów łączy stacjonarnych nie zostały naruszone. Vodafone ma w Niemczech 32 mln klientów. 

Pracownicy Vodafone wykryli włamanie do sieci na początku września i natychmiast zawiadomili policję. Na prośbę władz wiadomość o przestępstwie utrzymywano dotąd w tajemnicy z uwagi na dobro śledztwa. 

Jak podkreśla Vodafone, hakerowi nie udało się wykraść innych poufnych danych, takich jak informacje o kartach kredytowych, hasła, numery PIN oraz numery telefonów komórkowych.

Włamanie do sieci komputerowej Vodafone jest kolejnym spektakularnym cyberprzestępstwem. W 2006 roku złodzieje wykradli 17 mln numerów i danych klientów operatora telefonii komórkowej T-Mobile. W kwietniu 2011 roku doszło do włamania do sieci Playstation Network firmy Sony. Poszkodowanych zostało 77 mln użytkowników, w tym 32 mln w Niemczech.

(PAP)

lep/ az/ ap/

Powiązane tematy

Komentarze