Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Reforma OFE zabierze PTE miliony złotych miesięcznie. Dwaj operatorzy OFE rocznie stracą po ponad 160 mln zł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 października 2013, 08:13

    Aktualizacja: 8 października 2013, 12:47

  • 2
  • Powiększ tekst

Jak wylicza portal Wirtualna Polska na zarządzaniu portfelami obligacji OFE powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarabiają miesięcznie ponad 60 mln zł. Przejęcie obligacji OFE przez ZUS, będące wynikiem rządowego projektu zmian w emeryturach, oznacza dla towarzystw emerytalnych setki milionów złotych strat.

Jak podkreśla WP.pl opłata za zarządzanie aktywami daje PTE ok. 130 mln zł miesięcznie, ale gdy w życie wejdzie reforma OFE to towarzystwa bardzo odczują to finansowo.

Jednak jeśli rząd wprowadzi w życie swoje zapowiedzi i ZUS przejmie obligacje z OFE, ten strumień pieniędzy zmniejszy się niemal o połowę. Obligacje skarbowe i emitowane przez BGK stanowiły pod koniec sierpnia 48,2 proc. aktywów OFE. Roczne straty PTE wynikające z przekazania obligacji do ZUS-u mogą sięgnąć zatem nawet 750 mln zł. Najwięcej do stracenia mają te towarzystwa, w których oszczędza najwięcej klientów i które mają w swojej pieczy największe aktywa

- podkreśla WP.pl

Najwięcej rocznie straci ING (166,6 mln zł) i Aviva (160,4 mln zł), a najmniej Pekao (11,4 mln zł) oraz Warta (11,1 mln zł).


Źródło: WP.pl/Opr. Jas

 

 

----------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------

Kup książkę wSklepiku.pl!

"Twój osobisty fundusz emerytalny"

autor:Jagielnicki Adam

Dzięki tej książce poznasz genezę systemów emerytalnych. Dowiesz się, jak działają i czym różnią się systemy emerytalne różnych krajów.


Twój osobisty fundusz emerytalny

 

Powiązane tematy

Komentarze