Bielecki: OFE to system nieuczciwy i za drogi, a ataki Balcerowicza to krzyk urażonego dziecka
Nie wykluczam kolejnych zmian w systemie emerytalnym. OFE to jeden z najbardziej nieuczciwych systemów i za drogi dla Polski - mówi twardo Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku w wywiadzie dla portalu Money.pl
Były premier ostro atakuje prof. Leszka Balcerowicza i zarzuca mu demagogiczne chwyty oraz rażące błędy przy wyliczaniu ukrytego długu publicznego i wyjaśnia dlaczego Balcerowicz tak ostro atakuje rząd.
Nie możemy patrzeć na ten spór przez pryzmat personalny, jakiś osobistych animozji, ale tylko przez pryzmat twardej matematyki. Tymczasem te głosy, to jest krzyk urażonych ludzi, którzy mienią się być obrońcami pieniędzy Polaków, a nawet ojcami reformy, a tak na prawdę nimi nie są. Reformę emerytalną, po której powstały OFE zaczęto przygotowywać jeszcze za czasów rządów SLD, a później przejął to premier Jerzy Buzek i firmował swoim nazwiskiem. Zresztą niepotrzebnie dał się wmanewrować w ten spór.Co do Leszka Balcerowicza, to dziwię się jego postawie. On, jako były premier i minister finansów, nie powinien tak mocno zawężać swoich poglądów. Powinien starać się ogarnąć całość sytuacji gospodarczej i finansowej państwa, a nie tylko być rzecznikiem Otwartych Funduszy Emerytalnych. Od tego one mają swojego rzecznika.
Na pytanie o nacjonalizację OFE Bielecki odpowiedział:
Gdyby to było w Wielkiej Brytanii i gdyby jakiś polityk tak otwarcie podważał zaufanie ludzi do tamtejszego publicznego systemu emerytalnego, to by był politycznie skończony. To jest patriotyzm? Mówienie, że w OFE są prawdziwe pieniądze, a w ZUS tylko elektroniczny zapis to demagogia i dogmatyzm. Przecież większość składek, które trafiają do OFE są lokowane w obligacjach, które też są zapisem, długiem, które państwo musi oddać w przyszłości. To, czy przyszli emeryci będą mieli zapewnione wypłaty emerytur i tak zależy niemal w całości od kondycji finansowej państwa.
Zdaniem Bieleckiego obecny wiek emerytalny 67 lat nie jest stały. Może ulec przesunięciu w górę.
Tak naprawdę nie wiemy, ile razy w przyszłości parametry wieku emerytalnego będą się zmieniać. Musimy się w tej kwestii dogadywać.
Źródło: Money.pl/Opr.Jas
Cały wywiad można przeczytać tutaj.
----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
Kup książkę wSklepiku.pl!
"Twój osobisty fundusz emerytalny"
autor:Jagielnicki Adam
Dzięki tej książce poznasz genezę systemów emerytalnych. Dowiesz się, jak działają i czym różnią się systemy emerytalne różnych krajów.