Informacje

Fot.Yochim/sxc.hu
Fot.Yochim/sxc.hu

Likwidacja OFE naruszy Konstytucję. Emerytura wg. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka należy do pojęcia własności

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 listopada 2013, 09:02

    Aktualizacja: 12 listopada 2013, 11:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Odebranie członkom otwartych funduszy emerytalnych prawa do dziedziczenia środków trafiających na subkonto w ZUS może skutkować zaskarżeniem ustawy do sądów polskich lub unijnych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego uważa, że rząd ograniczając prawa ubezpieczonych do środków gromadzonych przez nich w II filarze łamie nie tylko konstytucję naszego państwa, ale także przepisy unijne.

– Z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że emerytura jest oceniana w kategorii prawa własności. Rząd nie może więc pozbawić oszczędzających na emeryturę prawa do dziedziczenia środków. Oznaczałoby to odebranie praw nabytych – mówi dla "DGP" Krzysztof Pater.

Jak podkreśla gazeta eksperci wskazują też, że początek demontażu II filaru nastąpił już w 2011 roku, kiedy część środków z OFE zaczęło trafiać na subkonto w ZUS. Zdaniem Pawła Pelca, radcy prawnego, wiceprezesa Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE, rząd wówczas ukrył rzeczywisty charakter dokonywanych zmian oraz ich negatywny wpływ na ubezpieczonych. W tym celu utworzył tzw. subkonto w FUS oraz nazwał je częścią systemu kapitałowego, mimo ich repartycyjnego charakteru.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Opr. Jas

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

 

 

----------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl książkę:"Anatomia władzy"

autorzy:Michał Karnowski, Eryk Mistewicz.

Anatomia władzy to pierwsza książka wideo w Polsce. Książka do czytania i oglądania przez telefon komórkowy. Obok tekstu znajdują się małe kwadraciki. To fotokody. Potrafi je czytać każda komórka. Wystarczy najechać obiektywem komórki na fotokod i wyświetlą się na ekranie telefonu materiały filmowe.

Anatomia władzy

Powiązane tematy

Komentarze