Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Tusk i Rostowski zabierają Polakom ponad 4 mld zł rocznie więcej. W 2014 roku zabiorą kolejne setki milionów. Zobacz jak to zrobią

zz zz

  • Opublikowano: 18 listopada 2013, 18:39

    Aktualizacja: 19 listopada 2013, 12:03

  • 2
  • Powiększ tekst

W roku przyszłym Polacy oddadzą fiskusowi o ponad 200 mln zł więcej niż w tym roku, wyliczyli eksperci Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

Raport "Ponowne „mrożenie” PIT w kontekście zmian podatkowych od 2009 roku" przygotowany przez CenEA podkreśla, że większe obciążenia podatkowe dla Polaków są skutkiem „zamrożenia” progu podatkowego, kosztów uzyskania przychodu i wartości kwoty wolnej od podatku (a w związku z tym również podstawowej kwoty ulgi na dzieci zależnej w systemie podatkowym od wartości kwoty wolnej).

Choć w przyszłym roku rząd zabierze Polakom mniej, w porównaniu ze skutkami polityki rządu PO-PSL prowadzonej względem PIT od reformy podatkowej z roku 2009, kiedy obowiązywać zaczęły dwie stopy podatkowe (18% i 32%) zamiast wcześniejszych trzech (19%, 30%, 40%), to całkowity bowiem wzrost opodatkowania w ramach PIT w latach 2009-2014 wynosi 4,6 mld złotych rocznie.

Raport podkreśla, że lwia część tej kwoty (3,9 mld zł) jest wynikiem właśnie polityki „zamrażania” nominalnych wartości systemu podatkowego. Pozostała kwota jest rezultatem reform systemu wprowadzonych w 2013 roku, przede wszystkim znaczącego zawężenia kręgu podatników uprawnionych do ulgi internetowej, ograniczenia możliwości korzystania z ulgi na dzieci przez rodziny z jednym dzieckiem i wprowadzenia limitu odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu w przypadku umów o dzieło.

Duża część korzyści sektora finansów publicznych wynikających z prowadzonej polityki względem PIT pochodzi ze wzrostu obciążeń podatkowych gospodarstw z dziećmi. W związku z wyższymi zobowiązaniami podatkowymi w latach 2009-2014 dochody tych gospodarstw zmalały o 2,6 mld zł oraz spadek dochodów wszystkich gospodarstw domowych o 4,39 mld zł w ujęciu rocznym.

Wprowadzenie limitu odliczenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku umów o dzieło obniżyło dochody gospodarstw domowych o kolejne 0,16 mld zł, co w połączeniu z kosztem symulowanych rozwiązań daje całkowity spadek dochodów w latach 2009-2014 o 4,55 mld zł  rocznie (co odpowiada jednocześnie wartości korzyści sektora finansów publicznych). Gros tej  kwoty – 3,93 mld zł, jest efektem samego „zamrażania” parametrów systemu w okresie 2009-2014. Około 95% przyrostu zobowiązań podatkowych (4,33 mld zł) jest pochodną polityki podatkowej okresu 2009-2013, zaś przyszłoroczne „zamrożenie” parametrów systemu przełoży się spadek dochodów gospodarstw o 0,22 mld zł.

Jas

 

 

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!

"Anatomia władzy"

autorzy:Michał Karnowski, Eryk Mistewicz

Anatomia władzy

"Anatomia władzy" to pierwsza książka wideo w Polsce. Książka do czytania i oglądania przez telefon komórkowy. Obok tekstu znajdują się małe kwadraciki. To fotokody. Potrafi je czytać każda komórka. Wystarczy najechać obiektywem komórki na fotokod i wyświetlą się na ekranie telefonu materiały filmowe.

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze