Informacje

Fot.Mainrc/sxc.hu
Fot.Mainrc/sxc.hu

"Gazeta Bankowa": Zmienia się u Polaków rozumienie poduszki finansowej. Polacy czują się względnie bezpiecznie finansowo

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 listopada 2013, 10:13

    Aktualizacja: 12 listopada 2013, 11:21

  • 1
  • Powiększ tekst

Z raportu „Zabezpieczenie finansowe Polaków” przygotowanego dla Banku Millennium wynika, że znaczna część Polaków ma poczucie braku oszczędności – żyje z bieżących zarobków (swoich lub głównego żywiciela rodziny). Niemal 2/3 uważa, że ma w zapasie co najwyżej dwukrotność miesięcznych zarobków. Mimo to połowa Polaków czuje się względnie bezpiecznie finansowo - informuje "Gazeta Bankowa".

Polacy nie są systematyczni w odkładaniu pieniędzy. Aż 1/3 nie oszczędza w ogóle lub odkłada pieniądze jedynie wtedy, gdy wpadną im nieprzewidziane i ponadplanowe pieniądze. Jedynie co trzeci Polak stara się systematycznie odkładać choćby małe kwoty. Największa przezornością charakteryzują się osoby zarabiające lepiej niż przeciętna.

Osoby młode do 35. roku życia starają się systematycznie odkładać część swych zarobków i walczą o odkładanie relatywnie dużej części dochodów. Częściej także starają się zachowywać „żelazną rezerwę”. Z kolei osoby starsze mają mniej oszczędności, mniej oszczędzają i częściej żyją z dnia na dzień. Co ciekawe, to one czują się częściej zabezpieczone finansowo i do osiągnięcia tego stanu nie potrzeba im wcale dużych pieniędzy. Już mniejsze oszczędności im takie poczucie dają. Jak podkreślają eksperci w raporcie, zapewne jest to wynik poczucia stabilności wpływów (emerytury), krótszego horyzontu czasowego planowania własnej przyszłości i prawdopodobnie większego poczucia oparcia w rodzinie oraz w dorosłych dzieciach.

Z badania Banku Millennium wynika, że kobiety i mężczyźni inaczej postrzegają bezpieczeństwo finansowe. Kobiety nieco częściej czują się zabezpieczone, mają też mniejsze potrzeby pod tym względem – zadowolą je mniejsze kwoty oszczędności. Z kolei mężczyźni czują się zabezpieczeni, jeśli posiadają większe oszczędności i dlatego częściej niż kobiety starają się systematycznie odkładać pieniądze. Co ciekawe, to mężczyźni częściej uważają, że wydają niepotrzebnie pieniądze, szacują też większe kwoty takich wydatków.

O tym jak, na co oraz ile odkładają Polacy na swoją przyszłość w najnowszym numerze "Gazety Bankowej".

Źródło: Gazeta Bankowa/Opr. Jas

 

 

---------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl książkę!

Bank Taty

Książka podpowiada jak stopniowo zapoznać dziecko z różnymi formami inwestowania, jak rozwijać jego instynkt pomocy innym, jak ustalić kieszonkowe i jak nauczyć, że w życiu są wartości, których nie da się przeliczyć na pieniądze.

 

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze