Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

SN: Nie można procesować się o odsetki, jesli sąd ich wcześniej nie zasądził

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 22 listopada 2013, 05:58

    Aktualizacja: 22 listopada 2013, 09:22

  • 0
  • Powiększ tekst

Nie można drugi raz procesować się o odsetki, jeśli sąd nie przyznał ich w pierwszym wyroku - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy. Chodziło o właścicieli 30 arów w podkrakowskich Mogilanach, którzy wygrali sprawę o wykup ich działki przez gminę za 1,8 mln zł.

Przez działkę miała przebiegać droga. Właściciele wygrali proces przeciw gminie w 2010 r., ale nie był to koniec sprawy.

Krakowski Sąd Okręgowy, zasądzając wykup działki za cenę 1,8 mln zł, oddalił jednocześnie żądania właścicieli o odsetki. Uznał, że w tej sprawie pozew nie dotyczy zapłaty należności, tylko obowiązku wykupu działki, i dlatego nie można tu zastosować art. 481 kodeksu cywilnego, który nakazuje dłużnikowi płacić odsetki w razie spóźnienia ze spełnieniem świadczenia.

Właściciele nie zaskarżyli tego orzeczenia, tylko zdecydowali się złożyć drugi pozew przeciwko gminie - tym razem o same odsetki. Wskazali w nim inną podstawę prawną - ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która zasadniczo nakazuje gminom zapłatę odszkodowania lub wykup nieruchomości w ciągu sześciu miesięcy od złożenia wniosku przez właścicieli nieruchomości. W razie opóźnienia w wykupie lub zapłacie odszkodowania właścicielowi przysługują odsetki ustawowe.

Sąd I instancji odrzucił pozew właścicieli, bo stwierdził, że o odsetkach orzekł już Sąd Okręgowy w Krakowie, gdy zasądził wykup działki za 1,8 mln zł i odmówił przyznania odsetek. W tej sytuacji obowiązuje zasada powagi rzeczy osądzonej i właściciele nie mogą ponownie procesować się z gminą - stwierdził sąd.

Tak samo orzekł sąd II instancji, oddalając zażalenie właścicieli. W czwartek ich skargę kasacyjną oddalił ostatecznie Sąd Najwyższy (sygn. III CSK 43/13).

SN stwierdził, że chodziło o odsetki za ten sam okres i od tej samej gminy, które rozpatrzył negatywnie sąd w Krakowie. "Skoro powodowie nie zgadzali się z tym rozstrzygnięciem, to powinni zaskarżyć pierwotny wyrok, ale tego nie uczynili" - powiedział sędzia Marian Kocon. 

(PAP)

 

 

-----------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------

Uwaga!

TYLKO U NAS, wSklepiku.pl, możesz nabyć bardzo atrakcyjne gadżety portalu, które doskonale sprawdzą się jako prezent!

Kubek wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Kubek lemingowy wPolityce.pl

Kubek lemingowy wPolityce.pl

oraz

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Gwarantujemy szybką realizację zamówień!

 

Powiązane tematy

Komentarze