Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

BGK wejdzie w "Mieszkanie dla Młodych"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 listopada 2013, 09:42

    Aktualizacja: 25 listopada 2013, 12:26

  • 2
  • Powiększ tekst

Bank Gospodarstwa Krajowego chce jeszcze w grudniu podpisać umowy z bankami, za pośrednictwem których będą udzielane kredyty z dopłatą państwa na zakup pierwszego mieszkania - powiedział Bogusław Białowąs z BGK. Do tej pory do BGK zgłosiło się 16 banków.

W sobotę weszła w życie ustawa, która ma pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania lub domu z rynku pierwotnego. Określa ona zasady rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM), który ma ruszyć od stycznia 2014 roku.

"Z początkiem grudnia Bank Gospodarstwa Krajowego będzie gotowy do rozpoczęcia prac związanych z podpisywaniem umów z bankami, które będą udzielały kredytów z dopłatą z budżetu państwa" - podkreślił wicedyrektor Departamentu Usług Agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs. Jak mówił, dotychczas 16 banków wyraziło chęć przystąpienia do programu. "Ponieważ program rusza z początkiem stycznia 2014 roku, będziemy chcieli podpisywać umowy z bankami jeszcze w grudniu br." - dodał.

MdM ma pomóc osobom do 35. roku życia w zakupie pierwszego nowego mieszkania. O dopłatę będą mogły ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września przez Sejm ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw.

Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje to MdM. Dofinansowanie państwa dotyczyłoby 50 m kw. lokalu.

Wsparcie państwa dla osób budujących dom systemem gospodarczym miałoby polegać natomiast na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy. Zgodnie z ustawą, przyszłoroczne wydatki na wyroby budowlane ponoszone przez pozostałe osoby nie będą już podlegały częściowemu zwrotowi podatku VAT.

W 2014 r. środki na MdM mają wynieść 600 mln zł, w 2015 r. - 715 mln zł, w 2016 r. - 730 mln zł, w 2017 r. - 746 mln zł, a w 2018 r. - 762 mln zł. Ustawa wprowadza też limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, które będzie mogło być objęte programem. Są one publikowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

MdM ma trwać do 2018 r.; po ocenie skutków przez rząd zostanie rozważona możliwość ewentualnego jego przedłużenia.

(PAP)

dol/ je/

 

 

---------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------

Szukasz pomysłu na niezwykły,wyjątkowy i oryginalny prezent?

Zajrzyj do naszego sklepu wSklepiku.pl!

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze