Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Orban wspólnie z Putinem buduje na Węgrzech elektrownię jądrową

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 stycznia 2014, 12:41

    Aktualizacja: 15 stycznia 2014, 14:44

  • 4
  • Powiększ tekst

Premier Węgier Viktor Orban spotkał się we wtorek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by rozmawiać, jak piszą media, o współpracy handlowo-gospodarczej, w tym o rozbudowie węgierskiej elektrowni atomowej Paks.  Jak poinformowała rosyjska agencja ITARR-TASS strony porozumiały się wstępnie co do wysokości kredytu, którego Rosja udzieli na ten cel Węgrom. Chodzi o 10 mld euro.

Kreml poinformował w komunikacie, że strony "dyskutują w szczegółach" współpracę w celu podniesienia mocy elektrowni Paks. Cytowany przez Interfax szef rosyjskiej agencji atomowej Rosatom Siergiej Kirijenko powiedział, że "negocjacje z Węgrami są w aktywnej fazie".
Elektrownia jądrowa w Paks, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana przez ZSRR w latach 1980. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. energii elektryczności kraju.

Zgodnie z porozumieniem Orbana z Putinem rozbudową węgierskiej elektrowni zajmie się rosyjski państwowy koncern nuklearny Rosatom. Siergiej Kirijenko powiedział dziennikarzom, że ministerstwa finansów i Rosji i Węgier kończą już pracę nad międzynarodową umową o rosyjskim kredycie na tę inwestycję.

Na razie ogólny limit kredytu ustalono na 10 mld euro, ale kwota będzie niższa

- stwierdził Kirijenko.

Według rosyjskiej strony internetowej gazieta.ru porozumienie w sprawie skonstruowania przez Rosję dwóch nowych reaktorów może zostać podpisane na zakończenie wizyty Orbana w Moskwie. Mają one zostać oddane do użytku w 2023 roku. Inwestycja ma pochłonąć 10-12 mld euro a 80 proc. wydatków ma być pokryte z przyznanego na 30 lat rosyjskiego kredytu.

Gazieta.ru podkreśla, że wybór Rosji (na dostawcę nowych reaktorów) jest podyktowany względami ciągłości technologicznej i politycznej.

Orban i Putin nie są antagonistami w polityce, mimo że Węgry są członkiem Unii Europejskiej

- podkreśla gazieta.ru.

Orban to taki węgierski Putin

- uważa ekspert cytowany przez gazieta.ru,która tytułuje swój materiał "Atomowy eurosojusznik Putina".
Po rozmowach prezydenta Władimira Putina z premierem Węgier Viktorem Orbanem zostaną podpisane "solidne dokumenty, które będą nowym poważnym krokiem w rozwoju stosunków dwustronnych" - pisze ITAR-TASS powołując się na rosyjskiego prezydenta.

Putin powiedział we wtorek, że rosyjsko-węgierskie stosunki rozwijają się we wszystkich dziedzinach. Z kolei Orban podkreślił, że Rosja jest ważnym partnerem Węgier, a współdziałaniegospodarcze ma charakter strategiczny. Dodał, że poza Unią Europejską Rosja jest najważniejszym partnerem gospodarczym Węgier.

Agencje przypominają, że Węgry zaspokajają dzięki Rosji 80 proc. zapotrzebowania na ropę naftową i 75 proc. - na gaz.

ansa/ PAP/ Gazeta Wyborcza

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------

Tylko w naszym sklepie wSklepiku.pl, można nabyć elegancki kubek z logotypem wPolityce.pl i specjalnie wykonanym rysunkiem znakomitego artysty Andrzeja Krauzego.

Kubek wPolityce.pl

 

Powiązane tematy

Komentarze