Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Śledztwo wobec prezydenta Gdańska trwa - objęte nim będą też kolejne osoby

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 stycznia 2014, 11:18

    Aktualizacja: 16 stycznia 2014, 11:52

  • 0
  • Powiększ tekst

Do 21 kwietnia poznańska prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska. Śledczy chcą przesłuchać ok. 30 osób, mają też do przeanalizowania kolejne dokumenty.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło Prokuraturę Generalną o możliwości popełnienia przez Pawła Adamowicza przestępstwa związanego ze składanymi przez niego oświadczeniami majątkowymi w październiku ub. roku. Prokurator generalny przekazał zawiadomienie do poznańskiej prokuratury apelacyjnej.

Jak poinformowała w czwartek PAP prokurator Hanna Grzeszczyk z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, śledztwo zostało przedłużone, bo śledczy zamierzają przesłuchać kolejne osoby. Do przeanalizowana jest też dokumentacja zebrana przez delegaturę CBA w Gdańsku.

Grzeszczyk powiedziała, że śledczy badali dotąd m.in. dokumentację od firmy deweloperskiej i firmy pośredniczącej w sprzedaży  na jednym z osiedli w Gdańsku, gdzie prezydent kupił mieszkania.

"Analiza tych dokumentów wykazała potrzebę przesłuchania świadków: przedstawicieli firmy deweloperskiej, ale także osób, które również kupowały mieszkania w tym kompleksie. Chodzi o ustalenie cen i ewentualnych warunków promocyjnych przy sprzedaży. Wstępnie do przesłuchania wytypowanych jest 30 osób. Chcemy też przeanalizować zabezpieczoną przez CBA na nasze zlecenie dokumentację" - poinformowała. Dodała, że badane jest również uczestnictwo Adamowicza w dwóch fundacjach. Według CBA prezydent nie wykazał w oświadczeniach dochodów z tej działalności.

Postępowanie prowadzone jest w sprawie, prokuratura nie planuje na razie wzywania prezydenta w jakimkolwiek charakterze.

Śledczy badają informacje zamieszczane przez Pawła Adamowicza w składanych w latach 2009-2012 oświadczeniach o stanie majątkowym, weryfikują zasoby finansowe oraz źródła ich pochodzenia. Sprawdzane są  też okoliczności dotyczące nabycia przez Adamowicza nieruchomości na terenie Gdańska. Postępowanie jest prowadzone przy współudziale delegatury CBA w Gdańsku.

CBA skontrolowało oświadczenia majątkowe prezydenta Gdańska z lat 2007-2012. Kontrola trwała od października 2012 do czerwca 2013 roku. Przedmiotem była ich prawidłowość i prawdziwość, sprawdzano też przestrzeganie przez prezydenta Gdańska ograniczeń i obowiązków, jakie przepisy nakładają na osoby pełniące funkcje publiczne.

Prokuratura bada oświadczenia złożone od 2009 roku, wcześniejsze się przedawniły.

Paweł Adamowicz po upublicznieniu sprawy stwierdził, że "jest pewien swoich racji i ze spokojem oczekuje, że prokuratura jednoznacznie rozstrzygnie te kwestie na jego korzyść".

mc,PAP

 

 

 

 

--------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------

Do nabycia wSklepiku.pl!

"Defraudacja i korupcja Bajki w świecie biznesu"

Defraudacja i korupcja Bajki w świecie biznesu

Powiązane tematy

Komentarze