Informacje

Pierwsza polska unia kredytowa w Anglii

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 stycznia 2014, 17:13

  • 0
  • Powiększ tekst

W Wielkiej Brytanii powstała pierwsza polska unia kredytowa. Będzie pomagać Polakom mieszkającym na Wyspach w dostępie do tanich, przyjaznych i profesjonalnych usług finansowych.

PCU-UK (Polish Credit Union in United Kingdom) kieruje swoje usługi do Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza tych, którzy do tej pory mieli problem z dostępem do kredytów czy pożyczek.

  • Brytyjski państwowy nadzór finansowy po wnikliwym zbadaniu planów rozwoju kasy i sprawdzeniu wiarygodności założycieli wydał licencję na prowadzenie działalności przez Polish Credit Union in United Kingdom

– mówi Grzegorz Bierecki, przewodniczący WOCCU (Światowej Rady Unii Kredytowych).

– To dla nas historyczne wydarzenie. Polacy w Wielkiej Brytanii uzyskują swoją, polską instytucję finansową, która będzie służyć pomocą naszym rodakom, którzy zarabiają na chleb w Wielkiej Brytanii.

Polska unia kredytowa założona została przez 21 członków Stowarzyszenia Techników Polskich (STP) przy wsparciu merytorycznym i kapitałowym polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

W ofercie PCU-UK znajdą się rachunki bieżące, depozytowe oraz kredytowe. Unia udzielać będzie niskooprocentowanych pożyczek, np. na zakup samochodu. Podstawą do udzielenia pożyczki może być wiarygodność kredytowa kredytobiorcy w Polsce.

  • PCU-UK to bezpieczne miejsce do gromadzenia oszczędności, które służą rodakom, dając im dostęp do taniego kredytu, chroniąc ich przed wyzyskiem lichwiarzy

– dodaje Grzegorz Bierecki.

– Depozyty zgromadzone w kasie podlegać będą gwarancjom brytyjskiego publicznego funduszu gwarancyjnego na tych samych zasadach, jak w bankach - do wysokości 85 tysięcy funtów.

Polskiej unii kredytowej, oprócz prowadzenia działalności finansowej, przyświeca również cel wspierania polskiego życia społecznego i kulturalnego w Wielkiej Brytanii.

  • Polska unia kredytowa w Wielkiej Brytanii ma wielkie plany. Ma też wspaniale przykłady polskich unii kredytowych od lat służących Polakom za granicą: polsko-słowiańska unia kredytowa z Nowego Jorku czy unia kredytowa Św. Stanisława w Toronto

– podsumowuje Grzegorz Bierecki.

Unie kredytowe w Wielkiej Brytanii skupiają ponad milion członków i dysponują aktywami w wysokości 1 mld funtów.

tytuł

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze