Opinie

Fot.Saxo Bank
Fot.Saxo Bank

Jędrzejak: Sankcje ekonomiczne nałożone na Moskwę w negatywny sposób przełożą się na Polskę

zz zz

  • Opublikowano: 19 marca 2014, 19:10

  • 8
  • Powiększ tekst

Nałożenie sankcji ekonomicznych na Moskwę w negatywny sposób przełoży się także na wyniki głównych partnerów handlowych Berlina, w tym Polski - mówi dr Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska.

Co znaczy konflikt na Krymie dla waluty ukraińskiej oraz rubla?

Niewątpliwie, przyczyn bezprecedensowej deprecjacji hrywny oraz rosyjskiego rubla należy upatrywać głównie w interwencji Putina na Krymie. Destabilizacja polityczna Ukrainy, której reperkusje widoczne są w całym regionie Europy środkowo – wschodniej, podważyła i tak kruche zaufanie inwestorów do rynków wschodzących, co obecnie przybrało formę ucieczki  kapitału w kierunku bezpieczniejszych aktywów – przede wszystkim amerykańskich obligacji skarbowych oraz dolara. Warto przy tym podkreślić, że niekontrolowane osłabienie rubla, którego wartość w ostatnich dniach osiągnęła najniższy poziom w historii, oznacza gigantyczne straty zarówno dla ukraińskich, jak i rosyjskich przedsiębiorstw, często zadłużonych w amerykańskiej walucie.

A jak pana zdaniem zachowywać się będzie rosyjski bank centralny?

Władze rosyjskiego banku centralnego, świadome zagrożenia gospodarczego jakie niesie za sobą aprecjacja dolara, podjęły słuszne, ale w dłuższej perspektywie nieskuteczne działania. Sprzedaż 10 mld dol. z rezerw walutowych oraz podniesienie stóp procentowych, co prawda przyniosło chwilową stabilizację sytuacji, jednak dalsza eskalacja konfliktu na Krymie z pewnością przyczyni się kolejnej fali kryzysu zaufania wobec rosyjskiej waluty.

A jakie będzie znaczenie sankcji? Zaszkodzi to Polsce?

Równie istotne w obecnej sytuacji wydają się potencjalne sankcje ekonomiczne Zachodu wymierzone przeciwko Kremlowi. Jak zauważa niemiecki minister finansów, Wolfgang Schaeuble, zaburzenie kontaktów gospodarczych z Rosją może oznaczać upadek wielu przedsiębiorstw oraz nagły wzrost liczby osób bezrobotnych – Obecnie Rosja jest jedenastym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec, a tylko w ostatnich miesiącach ponad 1500 bawarskich przedsiębiorstw zainwestowało w Rosji ponad 4 mld euro. Nałożenie sankcji ekonomicznych na Moskwę w negatywny sposób przełoży się także na wyniki głównych partnerów handlowych Berlina, w tym Polski. Należy pamiętać, że inwestorzy, pomimo wyraźnego awansu gospodarczego naszego kraju, nadal traktują nas jako rynek wschodzący. Oznacza to, że perturbacje związane z konfliktem krymskim oraz bezpośrednim zagrożeniem polskich interesów z pewnością skłonią inwestorów do rewizji swoich planów, a to z kolei może pociągnąć za sobą deprecjację złotego.

Powiązane tematy

Komentarze