Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Prawy do Lewego: Związki zawodowe

Prawy do Lewego

Prawy do Lewego

"Prawy do Lewego" to nowy projekt wGospodarce.pl w którym przedstawiciele prawicy i lewicy zabierają głos na jeden wybrany temat.

  • Opublikowano: 27 listopada 2013, 08:50

    Aktualizacja: 28 listopada 2013, 11:41

  • 10
  • Powiększ tekst

W kolejnej odsłonie cyklu "Prawy do Lewego" zapytaliśmy naszych gości na temat związków zawodowych. Wciąż przypominamy, iż to Państwo decydują kto ma rację, jak również zachęcamy do pisania własnych propozycji pytań w komentarzach.

Związki zawodowe

Jak oceniasz działalność związków zawodowych w Polsce?

Artur Dziambor, wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy

Artur Dziambor

Bardzo negatywnie. Związki zawodowe zamiast zajmować się wspieraniem pracowników skupiły się na ogromną skalę na szantażowaniu rządu i wymuszaniem kolejnych przywilejów. Powiększanie wpływów związków zawodowych oznacza wzrost bezrobocia, bo w warunkach, którymi władze związkowe mydlą oczy członkom, nie będzie opłacało się legalnie zatrudniać pracowników. Związki zawodowe powinny jak najszybciej zostać przekształcone w zwyczajne stowarzyszenia, co oczywiście wiąże się z likwidacją związkowych etatów. Powinny utrzymywać się z dobrowolnych składek, a w działalności skupić się bardziej nie na para-politycznych ustawkach tylko na podnoszeniu kwalifikacji i przydatności pracowników dla nowoczesnego rynku pracy.

Krzysztof Wołodźko, Redaktor "Nowego Obywatela"

Krzysztof Wołodźko

Związki zawodowe są koniecznym elementem porządku społeczno-gospodarczego. Gwarantują troskę o interesy pracownicze na coraz mniej przyjaznym Polakom rynku pracy. Nie oznacza to jednak, że ich działalność determinowana rodzimą specyfika nie wymaga głębokiej refleksji, a w konsekwencji – także zmian. Problemem jest przede wszystkim „starzenie się” związków zawodowych (tutaj podejmowane są już działania, które mają zmienić te realia), struktura wielkich centrali związkowych, skupionych przede wszystkim w państwowych zakładach pracy, a zdecydowanie mniej obecnych w sektorze prywatnym. Sądzę, że związki zawodowe muszą starać się odgrywać coraz istotniejszą rolę jako instytucja publiczna aktywizująca zdecydowanie bierne społeczeństwo obywatelskie. Że jest to możliwe pokazały przede wszystkim wrześniowe Ogólnopolskie Dni Protestu, udana manifestacja związkowa w stolicy, otwarta także na różnorakie, często nieformalne organizacje społeczne. Także ich rola polityczna (rozumiana jednak szerzej niż zblatowanie z partiami) jest nie do przecenienia. Ponieważ wiele decyzji dotyczących pracowników zapada właśnie na poziomie politycznym (podniesienie wieku emerytalnego, uelastycznienie kodeksu pracy) związki zawodowe okazują się dziś jedyną realną przeciwwagą dla świata biznesu i politycznej oligarchii.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!

"Seawolf o polityce"

autor:Mierzwiński Tomasz

Seawolf o polityce

 

 

Powiązane tematy

Komentarze