Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Styczeń łagodny dla rynku pracy

źródło: Roman Przasnyski Główny Analityk GERDA BROKER

  • 23 lutego 2016
  • 11:24
  • 0
  • Tagi: bezrobocie bieda biznes giełda gospodarka praca pracodawca pracownik
  • Powiększ tekst

Według informacji GUS, w styczniu stopa bezrobocia zwiększyła się z 9,8 do 10,3 proc. Jej powrót do poziomu dwucyfrowego nie powinien jednak stanowić powodu do zmartwień. To typowy efekt sezonowy, związany z zimowym zmniejszeniem aktywności w niektórych sektorach gospodarki.

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że pod tym względem styczeń 2016 r. był najlepszym miesiącem w historii publikacji danych o bezrobociu. Tuż po szczycie boomu gospodarczego, w styczniu 2009 r., stopa bezrobocia wynosiła 10,4 proc., a w styczniu 2015 r. sięgała 11,9 proc. Przekraczającej 10 proc. stopy bezrobocia można się spodziewać jeszcze w lutym, jednak w kolejnych miesiącach powinien nastąpić powrót do korzystnej tendencji na rynku pracy, obserwowanej od dwóch lat. Ze wstępnych danych za ostatni kwartał ubiegłego roku wynika, że zwiększył się także współczynnik aktywności zawodowej, osiągając 56,5 proc., a liczba pracujących wyniosła 16 mln 276 tys. osób, a więc była wyższa o 258 tys. niż w czwartym kwartale 2014 r.

Z oceny sytuacji gospodarczej w styczniu, przedstawionej przez GUS wynika, że kontynuowane były pozytywne zjawiska w większości dziennie, jednak dynamika poprawy okazała się nieco niższa. Dotyczyło to między innymi produkcji przemysłowej, gdzie zanotowano wzrost o 1,4 proc., budowlano-montażowej, w przypadku której spadek wyniósł 8,6 proc. oraz sprzedaży detalicznej, rosnącej o 3,1 proc. Dzięki deflacji, siła nabywcza wynagrodzeń zwiększyła się o 4,7 proc.

Komentarze