Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Czy zmiana struktury akcyzy od papierosów to lex Philip Morris? Benefit dla tej firmy to: 50 mln PLN.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 września 2012, 11:22

    Aktualizacja: 26 września 2012, 12:55

  • Powiększ tekst

Nowa struktura akcyzy na papierosy sprawia, że dla najbiedniejszych podwyżki podatków będą największe a dla bogatszych najmniejsze – informuje Fundacja Republikańska (FR). Beneficjentem tej zmiany będzie firma Philip Morris, która zyska na zmianie według FR 50 mln PLN.

Projekt ustawy okołobudżetowej opublikowany na stronie Ministerstwa Finansów zmienia strukturę akcyzy na papierosy. Od kilku lat każda podwyżka akcyzy była dokonywana poprzez zwiększanie stawki kwotowej liczonej od 1000 sztuk papierosów przy niezmienionej stawce procentowej wynoszącej 31.41% naliczanej od maksymalnej ceny detalicznej. Taki mechanizm zapewniał, że podwyżki rozkładały się równomiernie w każdym segmencie cenowym. Projekt MF zmienia stawkę procentową z 31,41% na 25%:

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=6&dzial=641&id=312649&typ=news

Ta zmiana to:

Zabieranie biednym a dawanie bogatym:

Przy stawce 31,41% podwyżki rozkładały się równomiernie w każdym segmencie cenowym. Wg projektu MF podwyżki cen w niższym segmencie będą większe (o 0,70 groszy) niż w segmencie średnich cen (o 0.55 groszy) i cen najwyższych (o 0,45). Dla najbiedniejszych podwyżki podatków będą największe a dla bogatszych najmniejsze.

Dzięki tej zmianie 50 mln PLN wyciągnięte z kieszeni najbiedniejszych konsumentów będzie wytransferowane do kieszeni dominującej na rynku jednej firmy tytoniowej z 40% udziału w rynku i kontrolującej segment najwyższych i średnich cen.

Ustawa pod jedną dominującą na rynku firmę:

To nowa wersja „lub czasopisma”. Zmiana jest bardzo techniczna i z pozoru niewielka, trudna do uchwycenia i zrozumienia przez laika. Ma jednak olbrzymie implikacje dla rynku i budżetu państwa. Dla laika wygląda nawet na obniżkę (z 31,41% do 25%). To jednak złudzenie bo obniżenie stawki procentowej jest rekompensowane przez dużo wyższą podwyżkę stawki kwotowej.

Beneficjentem tej zmiany będzie więc tylko jeden producent o dominującym blisko 40% udziale w rynku papierosów. Zmiana struktury zaproponowana w ustawie okołobudżetowej to lex Philip Morris. Benefit dla tej firmy to: 50 mln PLN.

Jedna firma zyskuje a budżet traci:

Ta zmiana zmniejszy dochody do budżetu państwa bo w jej wyniku zmniejszy się udział podatków w cenie droższych papierosów. Zwiększa się natomiast zależność wpływów budżetowych jedynie od wielkości spadającego legalnego rynku. Szacowana strata to 150 mln złotych w porównaniu do działania obecnej struktury akcyzy.

Papierosy pali co trzeci dorosły Polak, a dochody z podatków od wyrobów tytoniowych stanowią prawie jedną dziesiątą dochodów budżetu państwa, co jest ewenementem w Unii Europejskiej.

W latach 2004 – 2012 stawka akcyzy minimalnej wzrosła o ponad 183%, a nominalne dochody budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe zwiększyły się o prawie 100%. Podatki pośrednie (akcyza i VAT) stanowią w Polsce ok. 85% ceny paczki papierosów, podczas gdy średnia UE jest o ponad 5 punktów procentowych niższa.

Zagadnienie opodatkowania akcyzą papierosów jest więc istotne zarówno dla przeciętnego konsumenta, jak i z perspektywy zachowania równowagi finansów publicznych.

 

Fundacja Republikańska

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.