Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Koniec MdM. Jak się zmienia rynek?

źródło: Anita Nowak PR EXPERT

  • Opublikowano: 25 lutego 2016, 14:26

  • Powiększ tekst

To już pewne, rządowy program Mieszkanie dla Młodych zostanie zamknięty po 2018 roku. Jak zareaguje rynek nieruchomości? Co się zmieni u deweloperów, a co u kupujących mieszkania?

Za dwa lata zakończy się popularny wśród Polaków program dofinansowania zakupu mieszkań – Mieszkanie dla Młodych. Decyzja o zamknięciu programu już dzisiaj wpływa na zachowania osób poszukujących wymarzonego lokum. - Odczuwamy zwiększone zainteresowanie mieszkaniami dostępnymi w programie MdM. Nasi klienci pytają o kolejne etapy inwestycji Alpha Park i decydują się na zakup mieszkania na wczesnym etapie przedsprzedaży, żeby było dostępne w MdM. Widać, że myślą przyszłościowo, na kilka lat do przodu. To duża zmiana w zachowaniu Polaków – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park w warszawskim Ursusie.

Co zrobią deweloperzy?

W ramach Mieszkania dla Młodych kupujący mogli – i jeszcze mogą – liczyć na wsparcie sięgające nawet jednej trzeciej ceny mieszkania. Jak zamknięcie programu wpłynie na ceny? - Zakończenie programu MdM na ceny mieszkań u deweloperów nie powinno wpłynąć w żaden sposób, wciąż będzie można znaleźć dobrą ofertę w dobrej cenie. Jednak zmianę odczują niektórzy kupujący. Mieszkania dostępne dzisiaj w MdM mogą stać się dla nich nieosiągalne bez dofinansowania, które, szczególnie dla rodzin, często było znaczącą pomocą – mówi Teresa Witkowska. Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Już w połowie stycznia 2016 r. Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że z puli 730 mln zł do wykorzystania zostało już tylko 320 mln zł. Najprawdopodobniej pieniędzy zabraknie już wiosną. Co na to ekspert rynku nieruchomości?

  • Szybkie wyczerpanie puli środków jest nieuniknione, dlatego wiele osób, które poszukiwały mieszkania, przyspiesza swoje decyzje o zakupie – mówi Teresa Witkowska. – Pamiętajmy jednak, że to jeszcze nie koniec całego programu. Mieszkanie w ramach MdM będzie można kupić jeszcze w 2017 i 2018 roku. Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie środków następuje na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania. Ekipa rządząca zapowiada, że program Mieszkanie dla Młodych zostanie zastąpiony innym. Szczegóły nie są jeszcze znane. Prawdopodobnie Polacy będą mogli liczyć na zniżki podatkowe przy zakupie nowych mieszkań. Zmniejszyć się mają koszty budowy mieszkań. Program ma być skierowany głównie do osób, którym trudniej kupić mieszkanie na warunkach rynkowych.

  • Wsparcie dla osób o niższych dochodach z pewnością jest potrzebne. Należy jednak uważać, żeby założenia programu nie były skierowane wyłącznie do wybranej, wąskiej grupy osób. Zakup mieszkania to największe marzenie wielu Polaków i nie należy wykluczać pod tym względem nikogo – mówi Teresa Witkowska. Co zrobią deweloperzy po wycofaniu programu MdM? Czy nie stracą klientów i jak będą ich do siebie przyciągać? – Trudności mogą odczuć firmy, u których większość mieszkań mieści się w limicie programu MdM i na tym opiera się ich sukces sprzedażowy. Inne firmy, jak Alpha Park, dywersyfikują ofertę. To oznacza, że wybrana część mieszkań jest dostępna z rządowym dofinansowaniem. Ich ceny nie ulegną zmianie, ale lokale mogą stać się mniej osiągalne dla potencjalnych klientów, ponieważ zabraknie dofinansowania. Stracą więc kupujący – mówi Teresa Witkowska. Ekspert od nieruchomości dodaje, że firmy deweloperskie będą konkurować ofertą dodatkową, np. wykończeniem mieszkań lub bezpiecznym i wygodnym dla klientów systemem płatności 10/90.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych