Informacje

fot. Internet
fot. Internet

Artur Dziambor: "Bezczelność Państwa i jego urzędników w przypadku ZUSu nie ma żadnych granic!"

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 10 kwietnia 2014, 11:18

    Aktualizacja: 10 kwietnia 2014, 12:02

  • Powiększ tekst

Infoafera i korumpowanie polskich urzędników przez HP, a także pałace ZUS - jak to zlikwidować? O tym w rozmowie z portalem wGospodarce.pl mówi wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy Artur Dziambor.

Arkady Saulski: 600 tys. dolarów łapówki, podróż do Las Vegas, hotel, drinki i inne "rozrywki" - tak korumpowała polskich urzędników HP, a to przykład tylko jednego człowieka. Jak w ogóle walczyć z korupcją? Surowe kary czy budowa kręgosłupa etycznego?

Artur Dziambor: Państwo może karać i oczywiście z tego rozwiązania należy korzystać. Budowa kręgosłupa etycznego to już sprawa rodziny i wychowania. Można natomiast pokusić się o systemowe rozwiązania, które ograniczają możliwość zaistnienia korupcji do minimum. Przykładem może być chociażby wprowadzenie otwartej, publicznej licytacji, zamiast przetargu.

Dobrze, ale może jest to kwestia za dużej ilości urzędników? Jeden nie przyjmie łapówki a drugi ją przyjmie. To jest ocean ryb, które łapiemy w sieć korupcji. Może trzeba wreszcie zredukować aparat urzędniczy?

To jest oczywiste! Odpowiadając na pierwsze pytanie miałem na myśli rozwiązanie do wprowadzenia na pstryknięcie palców. Redukcja etatów w urzędach i aparacie państwowym jest oczywistą koniecznością.

A taka instytucja jak ZUS? Przecież wystarczy popatrzeć na pałace stojące w wielkich, polskich miastach. Tutaj mamy inną patologię – „wielki wypas” za pieniądze podatnika, płatnika składek, przedsiębiorcy.

Bezczelność Państwa i jego urzędników w przypadku ZUSu nie ma żadnych granic. Te pałace, o których Pan wspomniał wciąż powstają, a wysokopłatne stanowiska są wciąż rozdawane. To wszystko dzieje się przy okazji dyskusji o problemach demograficznych przyszłego pokolenia, które zwyczajnie nie da rady utrzymać emerytów. ZUS należy zlikwidować, urzędników zwolnić w związku z tym, że ich usługi nie będą już potrzebne, a budynki wystawić na licytacje. Biorąc pod uwagę ich stan - będą z nich całkiem dobre np. hotele, niektóre nawet czterogwiazdkowe.

Emerytury zostaną wypłacone?

Osoby, które już są w systemie i odkładały składki na swoje emerytury, muszę je oczywiście otrzymać. Ich wymiar będzie adekwatny do wkładu.

Tyle teoria, ale w praktyce ZUS może powiedzieć "jesteśmy bankrutem, sorry, emerytury wypłacimy w bananach".

Dlatego trzeba podjąć wreszcie decyzje konieczne. Pozwolę sobie tu zacytować treść oficjalnego oświadczenia KNP w sprawie reformy OFE (z propozycją likwidacji ZUS): "Trzeba młodym ludziom powiedzieć: Nie będziesz musiał płacić średnio 900 zł miesięcznie składki emerytalnej - i tak byś zresztą emerytury nie doczekał. Zamiast tej składki płacić będziesz miesięcznie podatek (oceniamy go na 300 zł) na spłatę długów po II RP, GG, PRL i III RP." Takie rozwiązanie widzimy jako odpowiedzialne i realne.

Jest też wątek informatyzacji ZUS za 600 mln. Informatyzacji, która polega na tym, że pojawia się reklama w telewizji informująca "ZUS ma stronę www". Być może tutaj też mamy do czynienia z pewnymi powiązaniami?

Od przyglądania się prywatnym powiązaniom decyzyjnych polityków z biznesem jest prokuratura. Chyba każdy, patrząc na te kwoty i na co zostały wydane, myśli dokładnie to samo o tym co należy zrobić z tymi, którzy do takiej sytuacji doprowadzili. Może przyjdzie taki dzień, kiedy uda się winnych osądzić, ale aby to mogło wyjść, tzw. elita polityczna i medialna III RP musi odejść.

Rozmawiał Arkady Saulski

 

 

 

--------------------------------------------

--------------------------------------------

Do nabycia wSklepiku.pl.

"Odpowiedzialność społeczna i przeciwdziałanie korupcji w zarządzaniu organizacją"

autor:Kowalczyk Jerzy

Odpowiedzialność społeczna i przeciwdziałanie korupcji w zarządzaniu organizacją

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.