Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Koniec Pendolino! KE cofa 14 milionów euro na ten projekt - w Polsce nie ma warunków do jazdy tego pociągu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 4 grudnia 2014
  • 09:44
  • 41
  • Tagi: EUR Euro gospodarka kolej koleje Komisja Europejska lifestyle Pendolino pieniądze PKP PKP Polskie Linie Kolejowe SA
  • Powiększ tekst

Koniec Pendolino? Na pewno koniec finansów na Pendolino. Inwestycja skazanego niedawno Sławomira Nowaka okazała się nie tylko klapą ze względów komunikacyjnych ale teraz też - budżetowych. Komisja Europejska cofnęła niemal wszelkie finanse na ten projekt.

Polska musi więc zapłacić za niego sama. KE uznała, że w Polsce nie ma warunków na taki pociąg.

Pendolino to pociąg nie na polskie tory - przyznał rzecznik Komisji Europejskiej, tłumacząc dlaczego Komisja obcięła dofinansowanie dla Polski na zakup tego pociągu. Bruksela podjęła właśnie decyzję o wstrzymaniu wypłaty na ten cel 14 mln euro.

KE uznała Pendolino za pociąg niebezpieczny na polskie tory. Nie ma też odpowiedniej infrastruktury.

Zdaniem Komisji Europejskiej poziom polskiej infrastruktury kolejowej nie odpowiada właściwościom pociągów typu Pendolino. Komisja stwierdziła jednoznacznie, że kupujemy za drogie pociągi w stosunku do możliwości, które osiągną na polskich torach. Tym samym podważony został sens zakupu tej francusko-włoskiej produkcji, która w normalnych warunkach rozwija prędkość 250 km/h, tymczasem w Polsce na większości z tras nie przekroczy nawet 160 km/h.

Czy Pendolino w ogóle wyjedzie na tory?

niewygodne/ rmf.fm/ as/

Komentarze