Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

GUS: Wskaźnik koniunktury gospodarczej spadł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 22 stycznia 2013
  • 13:26
  • 0
  • Tagi: badania biznes dane gospodarka GUS handel produkcja przemysł
  • Powiększ tekst

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w styczniu 2013 roku na poziomie niższym niż przed miesiącem i przed rokiem - wynika komunikatu GUS.

"W styczniu na nieznaczne pogorszenie wartości wskaźnika syntetycznego w stosunku do grudnia wpływa niewielki spadek wartości jego składowych w usługach, handlu i przemyśle przy utrzymaniu wartości składowej w budownictwie. W porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku, wszystkie składowe wskaźnika uległy obniżeniu" - napisano w raporcie.

Dodano, że "w porównaniu do grudnia i stycznia ubiegłego roku odnotowano spadek ocen zarówno diagnostycznych, jak i prognostycznych". Z kolei w styczniu wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle ukształtowało się na poziomie 73 proc., tak jak przed rokiem.

"W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: skór i wyrobów ze skór, odzieży, pozostałych wyrobów, wyrobów tekstylnych, a zmalało głównie u producentów metali, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, papieru i wyrobów z papieru" - napisano.

Z badań wynika, że w styczniu 21 proc. przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 66 proc. jako wystarczające, a 13 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 18 proc., 69 proc., 13 proc.).

(PAP)

fdu/ ana/ amac/

Komentarze