Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Resort finansów: euro? Nie dla nas teraz i jeszcze długo nie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 stycznia 2016, 07:48

  • Powiększ tekst

1 stycznia rząd zlikwidował stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską. Członkostwo w strefie euro mogłoby być źródłem zagrożeń dla gospodarki, ale resort finansów będzie dążył do zwiększenia stopnia podobieństwa polskiej gospodarki do strefy euro - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

"Przy obecnym stopniu podobieństwa gospodarki Polski i strefy euro - w szczególności w zakresie poziomu rozwoju (mierzonego np. przez PKB per capita) - członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Według ministerstwa analiza sytuacji wskazuje, że ustabilizowanie sytuacji w strefie euro - stanowiące niezbędny warunek dla ewentualnej akcesji Polski do obszaru wspólnej waluty – stanowi odległą, wciąż niejasną perspektywę.

"Priorytetem polskiej polityki gospodarczej jest zatem obecnie zwiększenie potencjału i konkurencyjności gospodarki. Wysiłki Ministerstwa Finansów są skierowane na rzecz wzmacniania konkurencyjności i elastyczności polskiej gospodarki oraz zwiększenia stopnia podobieństwa gospodarczego do strefy euro" - podkreślono.

Resort zapewnił, że podobnie jak to miało miejsce dotychczas, Polska będzie aktywnie uczestniczyła w procesie umacniania Unii Europejskiej i stabilizacji strefy euro, uznając te działania za korzystne dla naszego kraju.

"Skala i siła powiązań politycznych i gospodarczych między Polską a państwami obszaru wspólnej waluty sprawiają bowiem, że kondycja strefy euro istotnie wpływa również na procesy zachodzące w naszym państwie" - zaznaczono.

1 stycznia br. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 2015 r. w sprawie zniesienia Pełnomocnika Rządu do spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską. Z tym dniem stanowisko to przestało istnieć. Było ono nieobsadzone przez ponad miesiąc. Artur Radziwiłł został odwołany z funkcji wiceministra finansów i pełnomocnika ds. euro pod koniec listopada ubiegłego roku. W uzasadnieniu do rozporządzenia napisano m.in, że jest ono konsekwencją decyzji podjętej przez rząd uwzględniającej aktualną sytuację gospodarczą Polski i strefy euro.

Stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską istniało od 2009 roku.

PAP, sek

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.