Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Wiemy, kiedy będą gotowe pierwsze mieszkania w ramach programu „Mieszkanie Plus”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 czerwca 2016, 09:49

  • Powiększ tekst

Uczestnicy programu "Mieszkanie Plus" nie będą musieli długo czekać na pierwsze klucze od mieszkań - poinformował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Minister przypomniał w TVN24, że program będzie realizowany w całej Polsce, w pierwszej kolejności "w tych miejscach, które posiadają nieruchomość, wpisaną w plan zagospodarowania przestrzennego, przeznaczoną na cele mieszkaniowe". "Te realizacje mam nadzieję rozpoczniemy na początku 2018 roku" - zapowiedział.

Pytany, kiedy pierwszy lokator potrzyma klucze, Adamczyk odpowiedział: "około połowy 2019 roku". Dodał, że "realizacja programu planowana jest na lata".

"Jeżeli nie ma gniazda, nie ma piskląt, jeżeli są mieszkania, są młode pokolenia, które mieszkają w Polsce i to jest nasz cel" - uzasadniał cel programu.

Program Mieszkanie Plus premier Beata Szydło przedstawiła na początku czerwca razem z kierownictwem resortu infrastruktury i budownictwa. Jego trzy filary to: wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem budowane na gruntach Skarbu Państwa oraz wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach indywidualnych kont mieszkaniowych.

Czytaj więcej: Szczegóły Mieszkanie Plus: ponad 5 proc. premii za oszczędzanie na cele mieszkaniowe

Najważniejszym filarem programu ma być Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Zostaną do niego wniesione na podstawie ustawy grunty Skarbu Państwa, które w tej chwili są w dyspozycji wojewodów, starostów, czy też w gestii różnych agencji, np. Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych.

Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Pierwsza z nich zakłada, że koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m kw. (w zależności od lokalizacji). W programie zapisano także utworzenie systemu oszczędzania, którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki z premią za systematyczne oszczędzanie. Zgodnie z zapowiedziami MIB, oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy TBS. Oszczędności będzie można wykorzystać także na remont czy wykończenie mieszkania.

(PAP)

Zobacz: Czego nie wiemy o programie Mieszkanie Plus?

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.