Informacje

Emmerson: Mieszkania będą najtańsze na początku roku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 stycznia 2017, 15:39

  • Powiększ tekst

W 2017 roku nie powinniśmy spodziewać się zapaści na pierwotnym rynku mieszkaniowym - oceniają analitycy grupy Emmerson. Ich zdaniem popyt utrzyma się, a firmy deweloperskie będą budować więcej mieszkań pod wynajem, zaś pod koniec roku może nastąpić wzrost cen.

Po dwóch rekordowych latach pod względem sprzedaży trudno oczekiwać dalszego wzrostu na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Tym bardziej, że rosną wymogi związane z wkładem własnym, a środki z programu MdM szybko się skończą - oceniają analitycy grupy Emmerson, jednej z największych polskich firm w branży nieruchomości.

Ich zdaniem jednak, nie powinniśmy spodziewać się zapaści. Popyt utrzyma się, dzięki "bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy - malejącemu bezrobociu i dynamicznie rosnącym płacom, a także niskim stopom procentowym i wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej nieruchomości", czytamy w analizie.

Według ekspertów w I kwartale 2017 r. "obserwować będziemy wyścig po dopłaty w ramach MdM". "W kolejnych miesiącach rynek będzie musiał sobie radzić bez tego wspomagania" - zaznaczyli.

Analitycy spodziewają się, że jedną z przyszłorocznych tendencji będzie rosnące zaangażowanie firm deweloperskich w budowę mieszkań pod wynajem. Coraz większa liczba firm deweloperskich zdecyduje się również na dywersyfikację działalności, "zarówno w ujęciu produktowym, jak i geograficznym".

Deweloperzy są przygotowani do budowania dużej liczby mieszkań. Świadczą o tym licznie rozpoczynane w II połowie br. budowy, jak i liczba wydawanych pozwoleń. Mieszkaniówka (w segmencie deweloperskim) wyhamuje dopiero wtedy, gdy deweloperzy upewnią się, że popyt spada i jest to trwała tendencja - uważają analitycy.

Jak prognozują, ceny mieszkań w kolejnych miesiącach będą zróżnicowane nie tylko w zależności od miast, ale i mikrolokalizacji, na skutek "gry popytu i podaży".

Wyssanie z rynku z początkiem roku najtańszych ofert kwalifikujących się do MdM i późniejszy brak możliwości korzystania z tego programu, zniechęcający deweloperów do wypuszczania na rynek najtańszych inwestycji, może sprawić, iż na koniec roku średnia cena liczona dla wielu miast może okazać się wyższa – przewidują analitycy Emmerson.

W ich ocenie inwestycje w nieruchomości pozostaną atrakcyjną możliwością lokowania kapitału. Według ekspertów "sensowne mieszkanie pod wynajem powinno nadal generować wyższe stopy zwrotu" niż tradycyjna lokata. Tym samym popyt inwestycyjny dalej będzie odgrywał istotną rolę na rynku.

PAP, MS

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.