Informacje

Tempo wzrostu PKB może sięgnąć w tym roku 4 proc.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 16 maja 2017
  • 15:21
  • 1
  • Tagi: finanse gospodarka GUS makroekonomia PKB
  • Powiększ tekst

Po tym, jak wzrost PKB w I kw. 2017 r. przyspieszył do 4 proc. r/r, ekonomiści sądzę, że w całym 2017 r. są szanse na utrzymanie tempa w okolicach co najmniej 4 proc. Według nich, dane te wskazują, iż spowolnienie wzrostu gospodarczego dobiegło końca.

Większość ekonomistów spodziewa się powinien być utrzymany wzrost inwestycji publicznych, w tym także samorządowych w związku z rosnącą utylizacją środków unijnych, zaś odbudowa prywatnych inwestycji jest obarczona niepewnością. Inwestycje - zdaniem analityków - będzie wspierać wysokie wykorzystanie mocy wytwórczych, rosnący popyt i dobra sytuacja finansowa firm.

Ekonomiści skłaniają się ku stwierdzeniu, że opublikowane dziś dane wskazują, iż spowolnienie wzrostu gospodarczego dobiegło końca. Rynek zaś będzie oczekiwał ustosunkowania się Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do lepszych wyników gospodarki na jutrzejszym posiedzeniu.

Według wstępnych danych (szybkiego szacunku) Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 4 proc. r/r w I kw. 2017 r. wobec 2,5 proc. wzrostu w poprzednim kwartale. W I kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,1 proc. Piętnastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się, że wzrost PKB w I kw. br. wyniósł średnio 3,95 proc. (prognozy wahały się od 3,5 proc. do 4,2 proc.).

Poniżej przedstawiamy najciekawsze komentarze analityków:

Oczekujemy całorocznej dynamiki PKB w granicach 3,8-4,0 proc. r/r w 2017 (wobec konsensus 3,4 proc. r/r) i 3,7 proc. r/r w przyszłym. Uważamy, że nawet kiedy pozytywne efekty bazy wygasną, to (opóźniony) napływ środków z UE podtrzyma wysoką dynamikę inwestycji - główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

Na razie stopy podwyższane nie będą, gdyż po pierwsze inflacja utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie, a poza tym Rada będzie czekać na kolejne dane z gospodarki. Według mnie jednak wzrosło dziś prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w 2018 r. - główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Naszym zdaniem, bank centralny utrzyma na razie swoją wyczekującą postawę, ponieważ pomimo wyraźnego przyspieszenia wzrostu PKB wzrostowy trend inflacyjny na razie wyhamował i w najbliższym czasie inflacja pozostanie w okolicy 2 proc. r/r (w maju nawet może być poniżej) - analitycy Banku Zachodniego WBK.

Komentarze