Informacje

GUS: Dyrektorzy przedsiębiorstw korzystnie oceniają koniunkturę

br

  • Opublikowano: 23 czerwca 2017, 14:41

  • Powiększ tekst

W czerwcu dyrektorzy przedsiębiorstw w większości badanych obszarów działalności zgłaszają korzystne oceny koniunktury – poinformował GUS. Pozytywne oceny wystawili m.in. szefowie związani z przetwórstwem przemysłowym, budownictwem, handlem hurtowym, gastronomią i zakwaterowaniem. Najbardziej optymistycznie koniunkturę oceniają przedstawiciele świata finansów i ubezpieczeń. Nieznacznie gorzej od poprzedniego miesiąca wypadły oceny w transporcie, informacji i komunikacji oraz handlu detalicznym.

W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym plasuje się na poziomie plus 7,5 (plus 8,1 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,2 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 9,8 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17,4 proc. i 9,4 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie – informuje GUS w komunikacie.

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 19,3 w czerwcu, plus 19,4 w maju), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 18,4 w czerwcu, plus 19,8 w maju), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 16,6 w czerwcu, plus 18,1 w maju), urządzeń elektrycznych (plus 16,5 w czerwcu, plus 14,5 w maju). Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży (minus 5,5 w czerwcu, minus 6,3 w maju) – informuje GUS.

W czerwcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 6,4 (przed miesiącem plus 2,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20,5 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 14,1 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18,9 proc. i 16,4 proc). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Spośród badanych podmiotów 30,5 proc. (przed rokiem 25,6 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Podobnie jak w ostatnich dwóch miesiącach, dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieznacznego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych – czytamy w raporcie GUS.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 7,7 (plus 7,2 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,4 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 9,7 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17,4 proc. i 10,3 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 8,4 (plus 10,1 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,9 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 8,5 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17,9 proc. i 7,8 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 8,5 (przed miesiącem plus 11,3). Poprawę koniunktury odnotowuje 16,6 proc. badanych firm, a jej pogorszenie – 8,1 proc. (w maju odpowiednio 18,3 proc. i 7,1 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 15,6 (przed miesiącem plus 17,0). Poprawę koniunktury odnotowuje 20,4 proc. badanych firm, a jej pogorszenie – 4,9 prco. (w maju odpowiednio 21,6 proc. I 4,5 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 31,3 (przed miesiącem plus 31,5). Poprawę koniunktury odnotowuje 34,7 proc. badanych firm, a jej pogorszenie – 3,4 proc. (w maju odpowiednio 34,9 proc. i 3,4 prco.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.