Informacje

NBP: można oczekiwać dalszego, choć powolnego, przyspieszenia dynamiki płac

br

  • Opublikowano: 25 lipca 2017, 11:00

  • Powiększ tekst

W I kwartale 2017r. wyraźnie wzrosła liczba osób pracujących, jak również przeciętna liczba przepracowanych godzin. Jednocześnie, stopa bezrobocia obniżyła się do rekordowo niskiego poziomu. Stopa bezrobocia BAEL w I kw. br. obniżyła się do 5,2 proc., czyli o 0,4 pkt. proc. w porównaniu z IV kw. 2016 r. i jest najniższa od początku prowadzenia badań BAEL – czytamy w kwartalnym raporcie NBP o rynku pracy w I kw. 2017 r.

Jak czytamy w raporcie podaż pracy nieznacznie spadła z powodu negatywnego wpływu czynników demograficznych, mimo pewnego wzrostu współczynnika aktywności zawodowej.

Wzrost nominalnych wynagrodzeń powoli przyspieszał. Wszystkie mierniki zatrudnienia w gospodarce wskazywały w I kw. br. na przyspieszenie wzrostu liczby pracujących. W szczególności jej dynamika wg BAEL wzrosła z 0,3 proc. r/r w IV kw. ub.r. do 1,7 proc. r/r w br., choć w tym przypadku skokowy wzrost był częściowo efektem statystycznym (nieregularności korekt ludności Polski) oraz w pewnym stopniu wynikał z nieoczekiwanego zahamowania spadku liczby pracujących w rolnictwie. Wzrost liczby pracujących następował głównie poprzez zatrudnienie najemne na podstawie umów na czas nieokreślony. Przeciętna liczba przepracowanych godzin wzrosła do poziomu najwyższego od końca 2008 roku i drugi kwartał z rzędu, po raz pierwszy od 2011 roku, utrzymywała się powyżej poziomu wynikającego z preferencji pracowników – piszą analitycy NBP.

I dodają, że może to sprzyjać pojawieniu się w firmach silniejszych nacisków płacowych. Oceniają oni, że obserwowana od ok. 3 lat długookresowa tendencja spadkowa liczby ludności w wieku produkcyjnym (czynniki demograficzne) została w tym kwartale złagodzona wzrostem współczynnika aktywności zawodowej.

Wzrost aktywności zawodowej wynikał przy tym z większej obecności na rynku pracy osób luźniej z nim związanych, które w czasie ożywienia koniunktury chętniej się aktywizują, jednak w sytuacji utraty pracy relatywnie szybko wycofują się do nieaktywności – piszą w raporcie.

Jak oceniają analitycy NBP, dane o stopie bezrobocia rejestrowanego w II kw. tego roku wskazują, że spadek bezrobocia będzie nieco wolniejszy niż na początku roku. GUS poinformował dzisiaj, że bezrobocie rejestrowane spadło w czerwcu do 7,1 proc. wobec 7,4 proc. w maju. Jak dodają, tempo wzrostu płac w gospodarce w I kw. 2017r. wzrosło do 4,1 proc. r/r (wobec 3,7 proc. r/r w IV kw. ub.r.).

Dane z sektora przedsiębiorstw za pierwsze dwa miesiące II kw. br. wskazują także, że można oczekiwać dalszego, choć powolnego, przyspieszenia dynamiki płac. Wzrost wynagrodzeń pozostaje powiązany ze wzrostem wydajności pracy, co przejawia się stabilizacją dynamiki jednostkowych kosztów pracy – napisali w raporcie ekonomiści NBP.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.