Analizy

Lekkie spadki na Wall Street, osłabia się dolar

źródło: PAP

  • Opublikowano: 10 sierpnia 2016, 23:15

    Aktualizacja: 10 sierpnia 2016, 23:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Środowa sesja na Wall Street na minusach, w centrum uwagi znajduje się dobiegający już końca sezon publikacji wyników za drugi kwartał. Na rynku walutowym osłabia się dolar.

Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,20 proc. i wyniósł 18.495,66 pkt.

Indeks S&P 500 stracił 0,29 proc. i wyniósł 2.175,49 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,40 proc. do 5.204,59 pkt.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy pozytywny wpływ na jego notowania miał Walt Dinsey. Kursowi koncernu medialnego pomogły lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne zaraportowane przez spółkę.

Na plusie był również kurs marki odzieżowej Ralph Lauren po tym, jak spółka podała wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne zarówno na poziomie zysku netto jak i przychodów. Tracił natomiast kurs producenta odzieży Michael Kors. Tej spółce nie pomogły lepsze od konsensusu wyniki kwartalne.

W czwartek wyniki finansowe za drugi kwartał podadzą sieci detaliczne Kohl's, Macy's and Nordstrom. Będzie to już jeden z ostatnich mocniejszych akcentów kończącego się w USA sezonu wynikowego.

Na rynku walutowym osłabia się dolar. Kurs EUR/USD zbliżył się w trakcie sesji do poziomu 1,18. Euro tym samym odrobiło wszystkie straty poniesione wobec dolara po dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy za lipiec, które rynek poznał w ubiegły piątek.

Do osłabienia się amerykańskiej waluty przyczyniły się wyraźnie gorsze od konsensu rynkowego dane na temat wydajności pracy amerykańskich pracowników w drugim kwartale. Z wtorkowych danych wynika, że spadła ona o 0,5 proc. w drugim kwartale 2016 r. Analitycy spodziewali się wzrostu wydajności pracy o 0,4 proc.

Słabe dane na temat wydajności pracy, która stanowi jeden z czynników wpływających na tempo wzrostu gospodarczego, przełożyć się mogą na słabszą do oczekiwań dynamikę amerykańskiego PKB. To z kolei może stanowić argument za powstrzymaniem się Fed od podwyżek stóp procentowych.

Rynek ocenia obecnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku na około 42 proc. Przed publikacją danych na temat wydajności pracy prawdopodobieństwo to było wycenianie na blisko 50 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,05 mln baryłek do 523,6 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,15 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,8 mln baryłek.

Wskaźnik JOLTS, mierzący nowo utworzone miejsca pracy oraz powstałe wakaty, wzrósł w czerwcu do 5,62 mln z 5,51 mln miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali wyniku w maju na poziomie 5,59 mln.

Zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 5 sierpnia o 7,1 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 3,5 proc. Wskaźnik jest teraz o 40,8 proc. powyżej wartości sprzed roku.

Koncern medialny Disney podał wyniki kwartalne, które były lepsze od oczekiwań analityków zarówno na poziomie zysku jak i przychodów. Zysk na akcję spółki wyniósł w drugim kwartale 1,62 USD wobec spodziewanych 1,61 USD. Przychody spółki sięgnęły 14,28 mld dolarów, tutaj oczekiwano 14,15 mld USD.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze