Analizy

Prezes EBC Mario Draghi na konferencji, fot. PAP/ EPA/ARNE DEDERT
Prezes EBC Mario Draghi na konferencji, fot. PAP/ EPA/ARNE DEDERT

EBC tym razem nie zaskoczył

źródło: Mateusz Adamkiewicz, Departament Analiz Rynkowych HFT Brokers Dom Maklerski

  • Opublikowano: 8 września 2016, 16:09

  • 0
  • Powiększ tekst

Konsensus rynkowy nie zakładał zmian w polityce monetarnej EBC podczas dzisiejszego spotkania, chociaż pojawiały się głosy, mówiące o wydłużaniu programu QE już we wrześniu. Tym razem EBC przedstawił optymistyczne spojrzenie na swoje aktualne działania i uznał, że ewentualna stymulacja może nastąpić dopiero w przyszłości.

Mario Draghi stwierdził, że EBC w ogóle nie rozmawiał na temat wydłużenia programu QE, skupu akcji, czy pieniędzy helikopterowych. O ile na dwa ostatnie działania faktycznie jest za wcześnie, o tyle istniała możliwość zasygnalizowania wydłużenia skupu już dziś. Tak kategoryczne stwierdzenie wyraźnie rozczarowało rynek, co wpłynęło na spadki na europejskich parkietach. Straty indeksów nie są jednak duże, a wraz z trwaniem konferencji były one nadrabiane. Draghi stwierdził, że transmisja polityki monetarnej do realnej gospodarki nigdy nie była tak efektywna i na programie EBC korzysta społeczeństwo, a nie tylko bogate jednostki. To trudno ocenić, natomiast Prezes powiedział także, że obecne ożywienie w strefie euro jest oparte o konsumpcję wewnętrzną, a nie eksport, co prawdą już nie jest. Eksport netto ma zdecydowanie największy pozytywny wpływ na wzrost PKB w krajach Wspólnoty. Podczas dzisiejszego wystąpienia Mario Draghi był wyjątkowo mało rozmowny i stanowczo unikał jakichkolwiek odniesień do przyszłych działań EBC, poza tymi, że bank jest gotowy do działania.

W takich warunkach dosyć naturalne było umocnienie euro, skoro na razie nie ma pod co grać. Większość umocnienia europejskiej waluty w dniu dzisiejszym odbyła się jeszcze przed decyzją w sprawie stóp procentowych, a zmienność na samej konferencji była mocno ograniczona. Dokładnie na taki scenariusz wskazywał rynek opcji przed dzisiejszym posiedzeniem. Na umocnienie euro względem dolara korzysta także polski złoty – podczas dzisiejszej sesji kurs USDPLN zszedł poniżej 3,81.

Dzisiejsze posiedzenie EBC nie zapisze się w historii i znacząco nie zmienia sytuacji na rynku walutowym i akcyjnym. Przed nami jeszcze posiedzenia Banku Japonii oraz FED. Tam może być dużo ciekawiej.

Powiązane tematy

Komentarze