Analizy

Fed już tuż-tuż

źródło: Daniel Kostecki, Departament Analiz Rynkowych HFT Brokers Dom Maklerski

  • Opublikowano: 16 września 2016, 14:37

  • 0
  • Powiększ tekst

Już w najbliższą środę poznamy decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych, a także zobaczymy najnowsze projekcje Komitetu Otartego Rynku odnośnie gospodarki USA i zapatrywania się na koszt pieniądza w przyszłości. Wszystko to zostanie zwieńczone konferencją prasową Janet Yellen – szefowej FED.

Czego oczekuje rynek? Tu zdecydowanie najwięcej szans przypisuje się na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Prawdopodobieństwo wynikające z notowań kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych wynosi 12 proc., jeśli chodzi o możliwość podwyżki już w przyszłym tygodniu – a więc niewiele.

Ankietowani ekonomiści przez agencję Bloomberg również wskazują na to, że FED pozostawi koszt pieniądza na niezmienionym poziomie, na co wskazuje mediana oczekiwań. Dają oni jedynie 15 proc. szans na podwyżkę już we wrześniu. Natomiast aż 65 proc. uważa, że Rezerwa Federalna, jeśli teraz nie podniesie stóp, to da jasny sygnał, kiedy taki ruch nastąpi.

Z ankiety wynika także, że szczyt w cyklu podwyżek, który rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku będzie mieć miejsce w drugim kwartale 2019 roku, kiedy to efektywna stopa procentowa za oceanem wyniesie 2,63 proc.

Co dalej z rynkiem akcji? Według 82 proc. ankietowanych jest prawdopodobnym, ale nie pewny, że brak zmian w polityce monetarnej USA na posiedzeniu zakończonym 21 września spowoduje dalsze wzrosty na rynkach.

Wszystko wyjaśni się w połowie przyszłego tygodnia, a oprócz rynku akcji kluczowym pozostaje reakcja w notowaniach dolara, gdzie jest asymetryczne ryzyko dla jego umocnienia

Powiązane tematy

Komentarze