Analizy

Maklerzy na Wall Street, fot. PAP/EPA/Justin Lane
Maklerzy na Wall Street, fot. PAP/EPA/Justin Lane

Wall Street na plusach; Janet Yellen spodziewa się podwyżki stóp

źródło: PAP

  • Opublikowano: 17 listopada 2016, 22:31

  • 0
  • Powiększ tekst

Wall Street w czwartek kończy dzień na plusach. Prezes Fed Janet Yellen spodziewa się, że podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną może być zasadna "stosunkowo niedługo". Dane makro z USA utwierdzają oczekiwania podwyżki stóp.

Dow Jones Industrial na koniec dnia wzrósł o 0,19 proc. i wyniósł 18.903,82 pkt.

S&P 500 zyskał 0,47 proc. i wyniósł 2.187,12 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,74 proc. do 5.333,97 pkt.

Wydarzeniem dnia było wystąpienie przewodniczącej amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Janet Yellen przed Kongresem. Powiedziała ona, iż podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną może być zasadna "stosunkowo niedługo". Dodała, że zamierza pozostać na stanowisku prezes Fed do końca kadencji.

W reakcji na słowa Yellen lekko umacnia się amerykański dolar. Kurs EUR/USD spada w okolice 1,0627. Kurs USD/JPY znajduje się w okolicach 109,9595.

Wyniki wyborów prezydenckich oraz do obu izb Kongresu USA i kampanijne zapowiedzi stymulacji fiskalnej wzmocniły oczekiwania inflacyjne w amerykańskiej gospodarce, dla Fedu może to oznaczać szybsze tempo zacieśniania polityki monetarnej.

Rynek jest niemal pewny grudniowej podwyżki stóp w USA. Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo wzrostu kosztu pieniądza w USA w przyszłym miesiącu wzrosło do 96 proc. z 68 proc. na początku listopada.

Oczekiwania na zacieśnienie polityki monetarnej w USA potwierdzają kolejne dane z gospodarki amerykańskiej. Inflacja CPI wzrosła w październiku do 0,4 proc., najmocniej od 6 miesięcy. Wyraźnie na plus zaskoczyła liczba nowych bezrobotnych, która spadła w ubiegłym tygodniu o 19 tys. do najniższego od 43 lat poziomu. Mocną zwyżkę zanotował wskaźnik nowo rozpoczętych inwestycji mieszkalnych w październiku, który znalazł się na najwyższym od sierpnia 2007 r. poziomie.

Na Wall Street najlepiej radzi sobie sektor finansowy, a najgorzej sektor dóbr podstawowych i nieruchomości.

Przed otwarciem notowań na amerykańskiej giełdzie wyniki podał Wal-Mart. Sieć supermarketów w III kw. wypracowała 98 centów zysku na akcję, o 2 centy powyżej oczekiwań. O 0,1 pkt proc. poniżej oczekiwań okazał się wzrost sprzedaży w sklepach otwartych ponad rok. Kurs spółki spada o 4 proc.

Po zamknięciu sesji na Wall Street w środę wyniki podała Cisco. Producent sprzętu IT w I kw. roku podatkowego miał 61 centów zysku na akcję, o 2 centy powyżej oczekiwań. Spółka podała jednak niższą prognozę zysku w II kw., w reakcji na co notowania Cisco znajdują się na ponad 5 proc. minusie.

Cisco i Wal-Mart najmocniej ciągną w dół indeks DJI. Spółki te straciły w czwartek odpowiednio 4,85 proc. i 3,10 proc.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w październiku wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wyniosła 0,1 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wyniesie 0,4 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie plus 0,2 proc. mdm. Rok do roku wskaźnik CPI wyniósł 1,6 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii 2,1 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio: 1,6 proc. i 2,2 proc.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w październiku i wyniosła 1,323 mln w ujęciu rocznym. We wrześniu wskaźnik wyniósł 1,054 mln po korekcie wobec 1,047 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,156 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, wzrósł do 1,229 mln z 1,225 mln poprzednio - podał Departament Handlu. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,193 mln.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 19 tys. do 235 tys. z 254 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 257 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 1,977 mln w tygodniu, który skończył się 5 listopada. Tutaj analitycy spodziewali się 2,030 mln osób.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w listopadzie plus 7,6 pkt. - podał Fed z Filadelfii w czwartek w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie plus 7,8 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł plus 9,7 pkt.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze