Analizy

W piątek niewielkie spadki notowań złotego

źródło: PAP

  • Opublikowano: 24 lutego 2017, 16:16

  • 0
  • Powiększ tekst

Złoty tracił w trakcie piątkowej sesji na wartości o blisko jeden grosz zarówno wobec euro, dolara, jak i franka szwajcarskiego. Około godz. 17 euro kosztowało 4,31 zł, dolar 4,07 zł, funt brytyjski 5,09 zł, a frank szwajcarski 4,05 zł

Według analityka Konrada Ryczki z DM BOŚ, ostatnia sesja tego tygodnia przyniosła ok. 0,2-0,3 proc. spadki na wycenie polskiej waluty w ślad m.in. za lekką realizacją zysków na rynkach akcyjnych.

Pod koniec sesji dość nieoczekiwanie zaczął zyskiwać również amerykański dolar, który przez większość czasu pozostawał pod presją z uwagi na schłodzenie oczekiwań inwestorów co do wyraźnego wpływu działań nowej administracji w USA na gospodarkę i inflację - zaznaczył analityk.

Jego zdaniem obecne ruchy na rynkach traktować należy jako korektę. Niemniej jednak, jeżeli impuls ten byłby kontynuowany w przyszłym tygodniu, "to najprawdopodobniej oznaczałoby to utrzymanie presji podażowej na PLN z uwagi na układy techniczne" - wskazał.

Natomiast analityk DM mBanku Rafał Sadoch uważa, że "kluczowe znaczenie obecnie wydaje się mieć sentyment wobec bardziej ryzykownych aktywów, na który najbardziej wpływają oczekiwania co do kształtu polityki nowej amerykańskiej administracji".

W najbliższy wtorek odbędzie się przemówienie Donalda Trumpa przed Kongresem i będzie ono ważnym wydarzeniem. W pierwszej połowie lutego zapowiedział on bowiem przedstawienie szczegółów zmian w systemie podatkowym, które napędzały hossę na rynku akcyjnym. Przyszły tydzień będzie zatem istotny dla nastrojów na rynkach, co może również przełożyć się na notowania złotego - zaznaczył Sadoch.

W jego opinii "bez względu na to, co przedstawi Donald Trump, nie spodziewamy się, aby para EUR/PLN wyrwała się z obecnej konsolidacji pomiędzy 4,28 a 4,32". Przyznał jednocześnie, że wystąpienie prezydenta USA będzie miało większy wpływ na notowania USD/PLN. Według niego większą zmienność na rynku dolara może przynieść wypowiedź szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen w przyszły piątek, która odniesie się do możliwości podwyżki stóp procentowych na marcowym posiedzeniu FED.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze