Informacje

fot. wSieci
fot. wSieci

W najnowszym numerze tygodnika "wSieci" Janusz Szewczak pyta kogo tępi a kogo wspiera KNF?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 8 marca 2014, 16:33

  • 1
  • Tagi: gazeta gospodarka Janusz Szewczak KNF ludzie media prasa wSieci
  • Powiększ tekst

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak analizuje ostatnie decyzje Komisji Nadzoru Finansowego, szukając odpowiedzi na pytanie „Kogo tępi, a kogo wspiera Komisja Nadzoru Finansowego?”

Janusz Szewczak odnosi się do działań Komisji Nadzoru Finansowego. - Coraz bardziej zastanawiająca wydaje się wyjątkowa surowość, z jaką Komisja Nadzoru Finansowego, a więc urząd podległy bezpośrednio premierowi Donaldowi Tuskowi, traktuje ostatnie polskie podmioty na rynku finansowym. Jednocześnie zadziwia konsekwencja, z jaką szefostwo KNF pochyla się nad „ciężką dolą” banków działających w Polsce – w większości przecież zagranicznych. Komisja nie od dziś wręcz wczuwa się w problemy dużych banków komercyjnych działających nad Wisłą, np. zezwalając im na wypłatę i transfer 100 proc. dywidendy, która w większości trafi za granicę – zauważa ekonomista.

Autor odnosi się do debaty w Senacie dotyczącej kredytów walutowych we franku szwajcarskim, w której uczestniczyli przedstawiciele KNF. - (…) przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak nie był w stanie podać łącznych zysków banków w naszym kraju od 2005 r. Niezwykle szybko i stanowczo wystąpił polski nadzorca w obronie banków, które bez opamiętania i bez właściwej oceny ryzyka udzielały kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich. KNF pośpieszyła w tym wypadku z frontalną odsieczą dla banków, pozostając zupełnie nieczuła na argumenty tych polskich kredytobiorców, którzy postanowili domagać się przewalutowania kredytów mieszkaniowych na polskie złote – pisze Janusz Szewczak.

Ekonomista zastanawia się nad celowością działań Komisji Nadzoru Finansowego. - Szkoda, że z podobnym zrozumieniem, troską czy nawet tolerancją, jakie mają dla banków urzędnicy Komisji, nie podchodzą do małych, lokalnych, ostatnich polskich podmiotów oraz instytucji finansowych i spółdzielczych uczestników rynku finansowego. Najwidoczniej polityczne uwarunkowania powodują, że również w wymiarze finansowym polskość ma oznaczać nienormalność – podkreśla Janusz Szewczak.

O Komisji Nadzoru Finansowego, która promuje jedne instytucje finansowe, a inne tępi pisze Janusz Szewczak w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 10 marca br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Komentarze