Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Niemiecki rząd zatwierdził projekt płacy minimalnej dla wszystkich - 8,50 euro. Niemiecka minister pracy mówi o sprawiedliwości, a pracodawcy przewidują likwidację miejsc pracy

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 3 kwietnia 2014, 06:54

    Aktualizacja: 3 kwietnia 2014, 16:28

  • 0
  • Powiększ tekst

Przyjęty przez niemiecki rząd w środę projekt ustawy przewiduje wprowadzenie od początku przyszłego roku po raz pierwszy w historii Niemiec płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro na godzinę dla niemal wszystkich zatrudnionych.

Niższe stawki mają otrzymywać jedynie osoby podejmujące pierwszą pracę po dłuższym okresie bezrobocia oraz młodzież poniżej 18 roku bez wyuczonego zawodu, a także praktykanci. Dodatkowo do końca roku 2016 niższe od płacy minimalnej wynagrodzenia będą dozwolone w tych zakładach pracy lub branżach, gdzie przewidują to zawarte wcześniej układy zbiorowe.

Minister pracy i spraw socjalnych Andrea Nahles (SPD) powiedziała, że proponowany pakiet ustaw "przywraca sprawiedliwość" na rynku pracy. Jak podkreśliła, cztery miliony pracowników w Niemczech otrzymuje obecnie wynagrodzenie nie pozwalające na utrzymanie się. Zaznaczyła, że płaca minimalna obowiązywać będzie zarówno Niemców, jak i obcokrajowców. "Dzięki temu pracownicy niemieccy będą chronieni przed dumpingiem płacowym, zaś pracownicy zagraniczni przed wynagrodzeniem uwłaczającym ludzkiej godności" - podkreśliła szefowa resortu pracy.

Niemieccy przedsiębiorcy ostrzegają przed likwidacją miejsc pracy i wzrostem bezrobocia wskutek wprowadzenia płacy minimalnej. Nahles przyznała, że niektóre zawody i branże mogą po wprowadzeniu nowych przepisów przeżywać początkowo trudności. Wymieniła w tym kontekście taksówkarzy, obiecując im pomoc resortu. Zaniepokojeni są także rolnicy, w tym właściciele sadów i plantacji szparagów. Ostrzegają, że nie będzie ich stać na płacenie pracownikom sezonowym z zagranicy wynagrodzenia w przewidzianej ustawą wysokości.

Dotychczas płaca minimalna obowiązywała tylko w niektórych branżach, między innymi w budownictwie.

Płaca minimalna była głównym hasłem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), tworzącej wraz z partiami chadeckimi CDU i CSU od grudnia 2013 roku koalicyjny rząd Angeli Merkel.

(PAP)

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------

Koniecznie zajrzyj do naszego internetowego sklepu wSklepiku.pl!

Znajdziesz tam bogatą ofertę książek , audiobooków, poradników oraz unikatowe gadżety z logotypem wPolityce.pl.Zapraszamy!

Powiązane tematy

Komentarze