Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rewolucja u sąsiada - Niemcy wprowadzają płacę minimalną

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 kwietnia 2014, 10:45

  • 0
  • Powiększ tekst

Rząd Angeli Merkel zadecydował o wprowadzeniu płacy minimalnej. Nowe regulacje mają obowiązywać od 2015 roku. Tym samym wśród członków Unii Europejskiej pozostanie już tylko sześć państw, które nie określają ustawowo dolnej granicy wynagrodzeń.

Według ustawy płaca minimalna będzie jednakowa dla wschodnich i zachodnich landów i będzie wynosiła 8,5 EUR za godzinę. Według raportu Uniwersytetu Duisburg-Essen w 2012 roku 6,6 mln pracujących w Niemczech zarabiało poniżej tej kwoty. Wyłączeni z ustawowych regulacji będą: młodzież do 18 roku życia, zatrudnieni krótkoterminowo praktykanci i stażyści oraz osoby, które przed podjęciem nowego zatrudnienia były dotknięte długotrwałym bezrobociem. Do końca 2016 roku nowe regulacje nie będą również obowiązywać w niektórych branżach.

Plany rządu niepokoją niemieckich przedsiębiorców i plantatorów. Już teraz wiadomo, że niektóre grupy zawodowe, jak np. taksówkarze, będą domagać się rządowego wsparcia, aby poradzić sobie z nową sytuacją. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, niemiecka minister pracy i spraw socjalnych Andrea Nahles zachowuje spokój. – Dzięki temu pracownicy niemieccy będą chronieni przed dumpingiem płacowym, zaś pracownicy zagraniczni przed wynagrodzeniem uwłaczającym ludzkiej godności – przekonuje. Czy na pewno? Podwyżka płacy minimalnej uderzy w polskich pracowników sezonowych, którzy latem pracują na niemieckich plantacjach. Według stacji Deutsche Welle sezonowe prace w rolnictwie podejmuje nawet do 300 tysięcy osób, wśród nich wielu Polaków.

Niemcy są 22. państwem członkowskim Unii Europejskiej, które wprowadza płacę minimalną. Według danych zgromadzonych przez Sedlak & Sedlak najwyższe minimalne wynagrodzenie otrzymują pracownicy zatrudnieni w państwach Beneluksu. Najwięcej w Luksemburgu, następnie w Belgii i Holandii. Polska znajduje się na 13. miejscu wśród 21 państw. Najniższe minimum płacowe obowiązuje w Bułgarii i Rumunii. Odpowiednio jest to 45% i 49% polskiego najniższego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2014 roku wynosi 1 680 PLN brutto.

źródło: wynagrodzenia.pl

Zapraszamy do zapoznania się z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń 2014 (http://wynagrodzenia.pl/obw.php)

Sedlak & Sedlak

Powiązane tematy

Komentarze