Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Szczurek: Nie potrzeba podwyższać podatków, bo będzie wzrost

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 12 kwietnia 2014, 16:27

  • 2
  • Powiększ tekst

W 2014 r. wzrost gospodarczy przekroczy 3 proc. - powiedział w piątek w Waszyngtonie minister finansów Mateusz Szczurek. Zapewnił, że aby wypełnić zalecenia Brukseli i obniżyć deficyt sektora finansów publicznych, nie będą potrzebne podwyżki podatków.

"Nasze prognozy będą publikowane pod koniec kwietnia wraz z Aktualizacją Programu Konwergencji. Będą się one zawierały między tym, co prognozuje MFW (3,1 proc. w 2014 r. - PAP), a szacunkami Narodowego Banku Polskiego (3,6 proc. - PAP), które są jeszcze bardziej optymistyczne" - powiedział minister. Dodał, że będzie to powyżej 3 proc. W tegorocznym budżecie zapisano wzrost PKB o 2,5 proc.

Minister zapowiedział, że w perspektywie 2014 r. i 2015 r. nie oczekuje większych zmian w stawkach podatków. "Spodziewałby się również mniejszych w skali - jeśli w ogóle - podwyżek stawek akcyzy w 2015 r." - dodał. Zaznaczył, że na razie jest za wcześnie, by mówić o tym w szczegółach.

Szczurek podkreślił, że by spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej i obniżyć deficyt sektora finansów publicznych na pewno nie będą  potrzebne podwyżki podatków.

Pytany o spowolnienie polskiego eksportu minister powiedział, że sytuacja związana z Ukrainą uderza w niektóre sektory i niektóre polskie firmy, ale w skali całej gospodarki jej wpływ "nie jest bardzo znaczący". "Nie oczekuję, by problemy handlowe były w stanie powstrzymać proces umacniania polskiej gospodarki" - zaznaczył.

W listopadzie ubiegłego roku w swoich rekomendacjach Komisja uznała, że Polska powinna w 2014 r. obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do 3,9 proc. PKB, a w 2015 r. do 2,8 proc. PKB.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze