Informacje

Resort finansów spodziewa się wzrostu dynamiki eksportu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 kwietnia 2017, 12:01

  • Powiększ tekst

Można oczekiwać wzrostu dynamiki eksportu, co powinno sprawiać, że wzrost gospodarczy będzie przyspieszał - poinformował w Sejmie Leszek Skiba, wiceminister finansów. Jego zdaniem, prognozy zawarte w Aktualizacji programu konwergencji są korzystne od strony dochodowej.

Motor wzrostu, jakim jest konsumpcja, spożycie indywidualne, nadal stabilnie funkcjonuje. Widzimy rosnące inwestycje, które w kolejnych latach będą wspierać wzrost gospodarczy. To się wiąże z wykorzystaniem środków unijnych i rosnącą aktywnością przedsiębiorstw - powiedział Skiba.

Jednocześnie otoczenie zewnętrze - mimo ryzyka jakie widzimy - jest stabilne. Perspektywy dla polskiego eksportu pozostają stabilne, pozytywne. Możemy oczekiwać wzrostu dynamiki eksportu. To podstawa, na której można oczekiwać, że wzrost gospodarczy będzie przyspieszał - dodał.

Wiceminister dodał, że prognozy w Aktualizacji programu konwergencji są korzystne od strony dochodowej.

Od strony dochodowej mamy korzystne prognozy - ostrożne, jeśli chodzi o część wynikającą ze wzrostu gospodarczego i realistyczne, jeśli chodzi o dochody wynikające ze ściągalności (podatków - PAP). W roku bieżącym będzie to 10 mld zł, w 2018 r. ok. 8 mld zł, w 2019 r. ok 6 mld zł i w 2020 r. ok. 4 mld zł. To są założenia, które są wpisane w tym Programie (Konwergencji - PAP) - powiedział.

Skiba powiedział, że aktualna APK jest oparta na realistycznych, a nie optymistycznych założeniach, dotyczących m.in. przewidywalnego kursu złotego.

Wcześniej w programie była zakładana aprecjacja kursu, ale to się nigdy nie stało. Teraz założyliśmy, że kurs się nie zmieni. () Ta APK jest przedstawiona realistycznie, bez nadmiernie optymistycznych założeń.

Wczoraj Komitet Stały przyjął ten dokument (APK - PAP), który we wtorek zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów, a 28 kwietnia zostanie przekazany do Komisji Europejskiej - powiedział Skiba.

Aktualizacja programu konwergencji jest częścią Wieloletniego Planu Finansowego Państwa (WPFP). Plan ten jest uchwalany przez rząd do końca kwietnia danego roku i stanowi podstawę przygotowywania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy. Od 2014 r. WPFP obejmuje dwie części: program konwergencji oraz cele głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji.

Co roku państwa UE przesyłają Komisji Europejskiej i Radzie Ecofin aktualizacje programów stabilności lub konwergencji. Na podstawie analizy tych dokumentów Ecofin wydaje zalecenia dla polityk gospodarczych państw członkowskich, które należy uwzględnić przy projektowaniu budżetów na kolejny rok.

Czytaj także: 3,6 proc., 3,8 proc. i dwa razy po 3,9 proc. – taki ma być wzrost PKB w kolejnych czterech latach wg MF

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych