Informacje

MFW podnosi prognozę wzrostu polskiej gospodarki. I to zaledwie po miesiącu od poprzedniego szacunku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 maja 2017, 14:36

  • 1
  • Powiększ tekst

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok o 0,2 pkt proc. do 3,6 proc. (wobec oczekiwań z kwietnia br.), wynika z komunikatu opublikowanego na zakończenie misji Funduszu w Polsce. MFW nadal spodziewa się deficytu sektora finansów publicznych na poziomie 2,9 proc.

Oczekuje się, że silne cykliczne przyspieszenie będzie kontynuowane w najbliższym czasie. Wzrost gospodarczy pozostał na solidnym poziomie 2,7 proc. w 2016 r. i powinien odbić do 3,6 proc. w tym roku dzięki silnej konsumpcji oraz wyższym inwestycjom publicznym, napędzanym przez fundusze unijne - czytamy w komunikacie.

W połowie kwietnia br. MFW prognozował, że tempo wzrostu PKB w Polsce przyspieszy do 3,4 proc. w tym roku, zaś w kolejnym roku spowolni do 3,2 proc.

Fundusz podał dziś także, że spodziewa się spadku stopy bezrobocia w Polsce do najniższego poziomu w historii. Zwrócił też uwagę na domknięcie się luki popytowej.

Polska gospodarka będzie prawdopodobnie rozwijać się na poziomie swojego potencjału lub powyżej - podsumował MFW.

Według Funduszu, Polska potrzebuje reform strukturalnych, aby złagodzić presję ze strony czynników demograficznych oraz zapewnić trwałą konwergencję.

W tym kontekście przyjmujemy z zadowoleniem formalne przyjęcie w lutym 2017 r. 'Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - napisano także w materiale.

Jednocześnie MFW podtrzymał prognozę, według której deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) Polski wyniesie 2,9 proc. PKB w 2017 r. W połowie kwietnia Fundusz przewidywał, że general government deficit Polski wyniesie 2,9 proc. PKB w 2017 r. i spadnie do 2,6 proc. PKB w 2018 r. (wobec 2,4 proc. PKB w ub.r.).

ISB, MS

Powiązane tematy

Komentarze