Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Juncker: Unia energetyczna będzie trudna do wprowadzenia

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 28 kwietnia 2014, 07:03

    Aktualizacja: 28 kwietnia 2014, 12:42

  • 0
  • Powiększ tekst

Wprowadzenie w życie unii energetycznej będzie trudne i zajmie sporo czasu, ale jest to właściwa odpowiedź na ostatnie wydarzenia na Ukrainie i zachowania Rosji - mówi PAP b. premier Luksemburga i kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Juncker w rozmowie z PAP podkreślił, że polska propozycja stworzenia unii energetycznej, mimo iż zyskała w ostatnich dniach poparcie ze strony Francji i Niemiec to jednak "będzie trudna do wprowadzenia".

"Myślę, że zajmie to sporo czasu, ale naprawdę sądzę, że jest to właściwa odpowiedź, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na Ukrainie i ostatnie zachowania Rosji" - powiedział Juncker.

Zapewnił, że jeśli zostanie po wyborach nowym szefem Komisji Europejskiej, to będzie zabiegał o jak najszybsze utworzenie unii energetycznej w Europie.

"Jest to jeden z najważniejszych i głównych priorytetów następnej Komisji, więc cieszę się, że Polska wystąpiła z tą inicjatywą. Zawsze musi być ktoś, kto robi pierwszy krok i naprawdę cieszę się, że to Polska zainicjowała" - zaznaczył Juncker.

Kryzys na Ukrainie i aneksja Krymu przez Rosję wywołały dyskusję o zależności UE od dostawnrosyjskiego gazu. Na początku kwietnia premier Donald Tusk zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej i zapowiedział ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie.

W środę spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, w czwartek z prezydentem Francji Francois Hollande'em, a w piątek rozmawiał na ten temat w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Hollande zapewnił po spotkaniu z Tuskiem, że Polska i Francja w pełni porozumiały się ws. projektu unii energetycznej. Z kolei Merkel oświadczyła, że "w zasadzie popiera" polską propozycję bliższej współpracy energetycznej w UE; za konieczne uznała jednak uzgodnienie konkretnych działań.

Wymieniane przez polskiego premiera filary mające zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne UE to: wspólne negocjowanie nowych kontraktów z zewnętrznymi dostawcami, wzmocniony mechanizm solidarności między państwami na wypadek odcięcia dostaw źródeł energii, dofinansowanie w maksymalnie dopuszczalnym stopniu rozbudowy infrastruktury energetycznej z unijnych pieniędzy, pełne wykorzystanie dostępnych w Europie źródeł paliw kopalnych, sprowadzanie gazu i ropy do UE od innych partnerów, zwłaszcza z USA, oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego także sąsiadom UE (przez wzmacnianie wspólnoty energetycznej).

Mają to być elementy stanowiska, jakie Polska będzie prezentować w ramach przygotowań do ogłoszenia w czerwcu przez Komisję Europejską kompleksowego planu zmniejszenia zależności energetycznej UE.

Andrzej Gajcy (PAP)

 

-----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------

Koniecznie zajrzyj do naszego internetowego sklepu wSklepiku.pl!

Znajdziesz tam bogatą ofertę książek , audiobooków, poradników oraz unikatowe gadżety z logotypem wPolityce.pl.Zapraszamy!

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze