Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

200 osób dobrowolnie rezygnuje z pensji 9300 zł i odchodzi z firmy

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 12 maja 2014, 05:51

  • 3
  • Powiększ tekst

Ponad 200 pracowników Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL), które zarządza warszawskim Lotniskiem Chopina, złożyło wnioski w ramach programu dobrowolnych odejść - poinformował rzecznik portu Przemysław Przybylski. Wnioski można składać do 10 czerwca.

Pod koniec kwietnia związki zawodowe działające w PPL porozumiały się z naczelnym dyrektorem Michałem Kaczmarzykiem i podpisały porozumienie dotyczące restrukturyzacji zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Strony uzgodniły wprowadzenie w życie od 5 maja tego roku programu dobrowolnych odejść dla pracowników. Jednocześnie przystąpiono do prac nad nowym zakładowym układem zbiorowym pracy, którego zawarcie strony zadeklarowały do 30 września 2014 r.

"Program dobrowolnych odejść ruszył w poniedziałek. Każdy pracownik, który jest zainteresowany odejściem z przedsiębiorstwa, może taki wniosek złożyć do 10 czerwca. Na razie wpłynęło ich ponad 200. Wnioski składają zarówno osoby pracujące w części administracyjnej firmy, jak i ci z działów operacyjnych" - powiedział PAP Przybylski. Dodał, że zgodnie z umową na odejście pracownika musi zgodzić się jeszcze dyrektor przedsiębiorstwa, ostateczną decyzję pracownicy otrzymają do końca czerwca.

Wyjaśnił, że pracownikom będą przysługiwać świadczenia wynikające z obowiązującego do września zakładowego układu zbiorowego pracy, a także z kodeksu pracy. Dodatkowo, osobom uprawnionym zostaną wypłacone odprawy emerytalne, czy nagrody jubileuszowe.

Dodał, że trudno obecnie oszacować, ile osób skorzysta z programu dobrowolnych odejść. "Wprowadzenie tego programu ma na celu zmniejszenie zatrudnienia w PPL. Dzięki temu firma będzie mogła funkcjonować bardziej elastycznie i zwiększyć swoją konkurencyjność" - powiedział Przybylski.

Zgodnie z obowiązującym zakładowym układem zbiorowym pracy w ramach zwolnień grupowych pracownik ze stażem pracy powyżej 10 lat otrzymuje odprawę w wysokości do 36 pensji, pomiędzy 5 a 10 lat - do 24 pensji, a poniżej 5 lat - do 12. Średnie wynagrodzenie w firmie sięga 9300 zł brutto. W PPL zatrudnionych jest 2200 pracowników, z czego blisko 1400 to osoby pracujące w działach operacyjnych, na płycie lotniska, a 800-900 - pracownicy administracji. Do związków zawodowych należy ok. 1900 osób. Na obecnie zatrudnionych 2200 osób, ponad 1200 z nich, to pracownicy z ponad 10-letnim stażem pracy.

W kwietniu dyrektor PPL Michał Kaczmarzyk mówił, że odprawy pracowników w ramach redukcji etatów w tym roku mogą kosztować firmę ok. 170 mln zł.

W marcu Kaczmarzyk wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy, który miał przestać obowiązywać 10 czerwca. Wypowiedzenie układu wywołało sprzeciw działających w przedsiębiorstwie związków zawodowych, zapowiedzieli oni ewentualny strajk na początku maja.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze