Informacje

Ryanair wrócił na Lotnisko Chopina

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 października 2016, 14:25

  • 0
  • Powiększ tekst

Irlandzki przewoźnik Ryanair po kilku latach nieobecności na warszawskim Lotnisku Chopina, ponownie zaczął z niego latać. Linia we wtorek zainaugurowała krajowe loty na trasie z Warszawy do Gdańska i Wrocławia - poinformował rzecznik portu Przemysław Przybylski.

"Decyzję o przeniesieniu krajowych połączeń z lotniska w Modlinie na Lotnisko Chopina, Ryanair ogłosił latem tego roku. Od dziś, samoloty przewoźnika do Gdańska i Wrocławia latają codziennie" - powiedział Przybylski.

Zgodnie z rozkładem, loty z Warszawy do Gdańska odbywają się o godz. 7.50 i 21.40, a z Gdańska do stolicy samoloty startują o 6.25 i 20.20. W przypadku Wrocławia, Ryanair odlatuje z Lotniska Chopina o 8.15 i 17.45, a z Wrocławia startuje o 6.55 i 16.25.

Od 30 października br. dodany zostanie także trzeci rejs dziennie na trasach do Gdańska i Wrocławia, a od 27 marca 2017 r. ruszy kolejne połączenie - z Warszawy do Szczecina.

Wszystkie rejsy na trasach zagranicznych Ryanair nadal wykonuje z lotniska Warszawa-Modlin.

Ryanair pierwszy rejs z Warszawy wykonał w 2007 roku z zamkniętego już terminala Etiuda. Kiedy ówczesne władze lotniska zdecydowały o zamknięciu Etiudy z dniem 1 kwietnia 2009 roku i o przeniesieniu wszystkich rejsów z głównego terminala, Ryanair, ogłosił, że nie będzie latał z Lotniska Chopina. Kiedy w lipcu 2012 roku został otwarty port w Modlinie, irlandzki przewoźnik ponownie zaczął latać z tej części Polski. Jednak po zamknięciu pasa startowego na lotnisku w Modlinie w grudniu 2012 roku, Ryanair na dziewięć miesięcy przeniósł swoje loty na Lotnisko Chopina. Teraz wraca z krajowymi połączeniami.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w pierwszym półroczu tego roku najwięcej pasażerów w ruchu regularnym krajowym i międzynarodowym przewiózł Ryanair - ponad 4,4 mln pasażerów, co dało mu 31-proc. udział w rynku (w analogicznym okresie ub.r. było to prawie 3,9 mln osób).

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. Od początku 2016 roku do końca sierpnia lotnisko obsłużyło już 8,35 mln pasażerów, co daje wzrost o 10 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. W zeszłym roku z lotniska skorzystało w sumie ponad 11,2 mln pasażerów.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze