Informacje

Fot.Archiwum
Fot.Archiwum

Polska bez Tuska – raport specjalny

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 września 2014, 06:40

  • 9
  • Powiększ tekst

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” raport specjalny - publicyści największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce analizują, jak będzie wyglądał nasz kraj bez Donalda Tuska, ujawniają kulisy jego wyboru i kreślą polityczne scenariusze.

To była koronkowa akcja. Donald Tusk był kandydatem Angeli Merkel na najwyższe stanowisko w Unii Europejskiej od trzech lat. Zdołał to poparcie utrzymać, a zarazem zręcznie to ukryć, najbardziej skutecznie w ciągu ostatnich, kluczowych miesięcy - pisze Piotr Zaremba.

Autor zastanawia się jednocześnie nad sytuacją w Platformie Obywatelskiej. - Czy Tusk myśli jeszcze kategoriami sukcesu tego obozu? Stawiam tezę, że licytuje. Pomoże Platformie, dobrze. Zaszkodzi – drugie dobrze, a nawet jeszcze lepiej. Po prostu drogi jego osobistej kariery i sukcesu jego obozu zaczynają się rozchodzić – stwierdza publicysta.

Piotr Skwieciński z kolei podkreśla: „jest jasne, że odejście premiera do Brukseli działa przeciw Platformie Obywatelskiej. I wszystkie próby zaklęcia tej oczywistości tego nie zmienią”.

Wyprowadzka Tuska do Brukseli już zaowocowała konfliktem między prezydentem a większością liderów Platformy, co w oczywisty sposób działa na korzyść PiS. Co będzie dalej?- pyta Skwieciński.

Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej odbił się szerokim echem w światowych mediach -

pisze Aleksandra Rybińska.

Dziennikarka zauważa, że „zagraniczni publicyści chwalą szefa PO za polityczną sprawność, ganiąc go jednocześnie za brak umiejętności językowych”.

Wytykają mu, że mówi wyłącznie po niemiecku, który „ostatnio zbyt często słychać w Brukseli”. Jego nominacja jest jednocześnie uznawana za konsekwencję wyraźnego przesunięcia Europy (w chwili kryzysu na Ukrainie) na wschód. Wielu widzi w Tusku także przeciwwagę dla nowej szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini, uchodzącej za politycznie mało doświadczoną i „pobłażliwą wobec Rosji” –

pisze Rybińska.

Raport specjalny - Polska bez Tuska – w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 8 września br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze