Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

FAZ: Komorowski jest za przyjęciem euro. "Komorowski chce wykorzystać te okazję"

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 23 września 2014, 06:37

  • Powiększ tekst

W korespondencji z Polski o powołaniu nowego rządu niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zwrócił szczególną uwagę na wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego na temat euro, uznając jego słowa za nowy impuls w dyskusji o wspólnej walucie.

"Bronisław Komorowski jest politycznym zawodowcem" -

pisze autor komentarza opublikowanego we wtorek na stronach ekonomicznych gazety. Jak zaznaczył, prezydent poradził nowemu rządowi, by "forsował" debatę o przystąpieniu Polski do strefy euro.

"Moment został wybrany rozsądnie" -

ocenia "FAZ".

Jak tłumaczy komentator, przez długi czas idea wspólnej waluty nie cieszyła się nad Wisłą popularnością, chociażby dlatego, że dewaluacja złotego uważana była za jedną z przyczyn, dzięki którym Polska tak dobrze poradziła sobie z kryzysem gospodarczym.

To, że Słowacy musieli płacić za długi krajów z południa Europy, też nie zwiększyło akceptacji dla euro - pisze "FAZ". Zdaniem komentatora, dopiero konflikt na Ukrainie spowodował, że polityczny wymiar unii walutowej znalazł się ponownie na pierwszym planie. Z obawy przed Rosją wielu Polaków może teraz szukać zbliżenia ze zachodnimi sąsiadami, tak jak to się już dzieje w krajach bałtyckich Estonii i na Łotwie.

"FAZ" zwraca uwagę, że warunkiem przyjęcia przez Polskę euro jest zmiana konstytucji, na co nie ma zbyt wielu szans z powodu sprzeciwu szefa opozycji Jarosława Kaczyńskiego. Kryzys na wschód od Polski ożywił przynajmniej dyskusję.

"Komorowski chce wykorzystać te okazję" -

czytamy w "FAZ".

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych