Informacje

Fot.Kurhan/Freeimages.com
Fot.Kurhan/Freeimages.com

Od soboty duże ułatwienie dla osób przewlekle chorych

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 3 października 2014, 18:03

  • 0
  • Powiększ tekst

Od soboty, np. w przypadku przewlekłych schorzeń, lekarz będzie mógł wypisać pacjentowi recepty nawet na rok, zamiast - jak do tej pory - maksymalnie na trzy miesiące. Wchodzące w życie przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia, są częścią tzw. pakietu kolejkowego.

W sobotę wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 11 września 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich. Wydłuża ono czas, na jaki może być przez lekarza dokonana preskrypcja leków - z 90 do 360 dni. Lekarz będzie mógł wypisać jednorazowo do 12 recept na następujące po sobie okresy nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania. Na jednej recepcie - w myśl nowego rozporządzenia - lekarz nie może przepisać leku na więcej niż na 4 miesiące (120 dni) stosowania.

W przypadku recept na środki antykoncepcyjne lekarz będzie mógł wystawić do sześciu recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie sześciu miesięcy przyjmowania środków.

Według ministerstwa zdrowia, takie rozwiązanie ma zmniejszyć liczbę wizyt lekarskich, których celem było wyłącznie uzyskanie przez pacjenta, np. z przewlekłym schorzeniem, kolejnej recepty na leki. Ma to wpłynąć na lepszy dostęp do lekarzy tych pacjentów, którzy potrzebują porady lekarskiej.

Inne rozwiązania, które w ramach tzw. pakietu kolejkowego mają poprawić dostęp pacjentów do lekarzy, to także m.in. wprowadzenie porady receptowej, czyli możliwości wypisania kolejnej recepty, bez konieczności wizyty lekarskiej. Ponadto, receptę będzie mogła odebrać osoba upoważniona przez pacjenta. Od 2016 r. możliwość wypisywania recept na niektóre leki mają zyskać także pielęgniarki.

Lekarze specjaliści zostaną ponadto finansowo zmotywowani do szybkiego diagnozowania i leczenia nowych pacjentów, a nie tylko kontynuowania terapii dotychczasowych. Zmniejszyć kolejki do specjalistów - według ministra zdrowia - ma też zniesienie obowiązku konsultacji specjalistycznej raz na 12 miesięcy w celu otrzymania zaświadczenia o chorobie przewlekłej.

Ponadto lekarze rodzinni otrzymają możliwość szerszej diagnostyki.

Świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej.

Dla niektórych specjalizacji medycznych powstać mają centralne kolejki, aby pomóc pacjentowi znaleźć miejsce, gdzie dane świadczenie otrzyma najszybciej, ale także aby pacjenci nie zapisywali się do kilku kolejek jednocześnie.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze