Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polskie produkty wyższej jakości niż niemieckie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 października 2014, 11:37

  • 1
  • Powiększ tekst

"Wysoka jakość” przestaje być domeną Niemiec. Już niedługo produkty polskie, chińskie czy też indyjskie nie będą odbiegały od niemieckich pod względem jakości - wynika z ankiety Instytutu DIW, której wyniki przedstawia „Deutsche Welle”.

Według oceny przedstawicieli niemieckiej gospodarki zwłaszcza Polska, Chiny i Indie będą w następnych latach konkurować z produktami „Made In Germany” pod względem jakości.

Wynika to z ankiety przeprowadzonej przez Niemiecki Instytut Badań nad Gospodarką (DIW) na zamówienie Niemieckiego Towarzystwa Jakości (DGQ).

Kraje takie jak Polska, Chiny i Indie dosłownie depczą nam po piętach — mówi Juergen Varwig, przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa ds. Jakości w rozmowie z „DW”. W jego ocenie, dotychczasowe gospodarki „niskopłacowe” odchodzą pomału od strategii zorientowanej na ceny i stawiają coraz bardziej na wymóg wysokiej jakości.

Z ankiety przeprowadzonej wśród blisko 1200 niemieckich firm wynika, że już niedługo Chiny zajmą, w rywalizacji jakościowej, czołowe miejsce. Ponad 56 procent badanych firm zatrudniających powyżej 250 pracowników podało, że Państwo Środka dogoni Niemcy w ciągu dwóch najbliższych dekad. Tego samego zdania było 42 procent wszystkich badanych firm. Zaledwie 3 procent ankietowanych firm przewiduje spadek jakości chińskich produktów.

Drugie miejsce, w kwestii jakości produktów zajmuje w ankiecie Polska. Ponad 1/3 niemieckich firm (38 procent) wychodzi z założenia, że wschodni sąsiad Niemiec dokona dużego postępu w dziedzinie jakości produktów.

Na trzecim miejscu znalazły się według ankiety Indie (35 procent). Z badań wynika również, że dla Niemców USA i Francja nie są już liczącymi się konkurentami w dziedzinie jakości produktów. Albo nastąpi w tych krajach spadek jakości produktów, albo pozostanie ona na takim samym poziomie. Na szarym końcu znalazły się w opinii ankietowanych firm Włochy. Ogólnie biorąc niemiecka gospodarka wychodzi z założenia, że ta lokalizacja będzie stopniowo tracić na znaczeniu.

Własnym firmom przedsiębiorcy wystawiają dobre świadectwo: prawie 28 procent badanych firm wychodzi z założenia, że w Niemczech jakość produktów ulegnie na przestrzeni następnych 20 lat dalszej poprawie. Ponad 43 procent uważa, że Niemcy zdołają utrzymać ten standard.

Jakość jest znakiem wyróżniającym, w wyniku czego, niemiecka gospodarka z powodzeniem konkuruje na globalnym rynku — twierdzi Varwig.

Ryb, DW

Powiązane tematy

Komentarze