Informacje

W 2015 roku czeka nas 113 dni wolnych, czyli o dwa mniej niż w roku 2014, fot. www.freeimages.com
W 2015 roku czeka nas 113 dni wolnych, czyli o dwa mniej niż w roku 2014, fot. www.freeimages.com

NOWY ROK: Miłośnicy długich weekendów nie poszaleją, pracoholicy będą zadowoleni

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 grudnia 2014, 09:13

    Aktualizacja: 31 grudnia 2014, 09:53

  • 1
  • Powiększ tekst

W 2015 roku czeka nas 113 dni wolnych, czyli o dwa mniej niż w roku 2014. Z 13 dni ustawowo wolnych od pracy dwa wypadną w sobotę, a cztery w niedzielę.

Rok 2015 nie stwarza wielu okazji do przedłużania weekendów, ale długim weekendem można go rozpocząć. 1 stycznia wypada w czwartek, a święto Trzech Króli 6 stycznia - we wtorek. Biorąc więc zaledwie dwa dni urlopu - 2 i 5 stycznia - uzyskamy możliwość sześciodniowego odpoczynku od pracy.

15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia NMP (i jednocześnie Święto Wojska Polskiego), a także drugi dzień świąt Bożego Narodzenia - 26 grudnia - będą w sobotę, ale zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, za święto wypadające w sobotę, osobom pracującym od poniedziałku do piątku, przysługuje dodatkowy dzień wolnego. Termin jego udzielenia zależy jednak od pracodawcy.

Gorzej wygląda sytuacja z dniami ustawowo wolnymi od pracy, które przypadają na niedzielę; w 2015r. będą takie trzy - 3 Maja, Zielone Świątki i Wszystkich Świętych. Za nie pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień urlopu. Czwarta wolna niedziela to tradycyjnie Niedziela Wielkanocna.

Maj 2015 roku nie przyniesie okazji do dłuższego odpoczynku od pracy. Tradycyjnie "długi" weekend majowy będzie trwał jedynie trzy dni, ponieważ 1 maja wypada w piątek, a Święto Konstytucji 3 Maja w niedzielę. Z kolei Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki - dzień ustawowo wolny od pracy - przypada w niedzielę - 24 maja.

Więcej możliwości urlopowych stwarza Święto Niepodległości. 11 listopada to środa, więc jeśli weźmiemy dwa lub cztery dni urlopu, otrzymamy pięć lub dziewięć dni wolnych od pracy.

Boże Narodzenie - 25 i 26 grudnia - w 2015 roku będą w piątek i sobotę. Ponieważ za sobotę pracodawca zobowiązany jest oddać nam dzień wolny, można liczyć na to, że wiele firm udzieli go w Wigilię - dzień, w którym i tak pracownicy zwykle mogą wyjść do domu nieco wcześniej.

PAP

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze