Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Czy na GPW doszło do manipulacji kursem akcji spółki należącej do miliardera? Podejrzenia KNF

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 marca 2015, 18:32

    Aktualizacja: 10 marca 2015, 19:01

  • 0
  • Powiększ tekst

Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa spółkę giełdową Alchemia SA o dokonanie manipulacji akcjami i zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - wynika z komunikatu po wtorkowym posiedzeniu KNF. Spółka odmówiła PAP komentarza w tej sprawie.

"Czynności sprawdzające przeprowadzone przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) pozwoliły na powzięcie uzasadnionego podejrzenia, iż w okresie od 1 grudnia 2013 r. do 3 lutego 2015 r. mogło dojść do dokonania manipulacji, notowanymi na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA, akcjami spółki Alchemia SA" - głosi komunikat Komisji Nadzoru Finansowego.

UKNF ustalił bowiem, że w powyższym okresie "ponad 90 proc. wolumenu obrotu akcjami Alchemia SA stanowiły transakcje, w których zarówno jako kupujący jak i sprzedający występował ten sam Inwestor".

"W wyniku działań podjętych przez UKNF ustalono, że na 289 sesji giełdowych, które miały miejsce w okresie od 1 grudnia 2013 r. do 3 lutego 2015 r., transakcje na akcjach Alchemia SA pomiędzy rachunkami Inwestora zawierane były na 190 sesjach giełdowych. Analiza dokonana przez UKNF wykazała ponadto, że od 6 października 2014 r. transakcje takie zawierane były na każdej sesji giełdowej" - głosi komunikat.

UKNF ustalił też, iż transakcje między rachunkami Inwestora zawierane były "w wyniku zleceń kupna i sprzedaży, które wpłynęły do systemu notującego giełdy średnio w odstępie niecałej minuty".

"Świadczy to o zamierzonym i skoordynowanym działaniu osoby reprezentującej Inwestora" - uważa KNF.

Zdaniem Komisji "w obrocie giełdowym wolumen obrotów akcjami Alchemia SA został wykreowany w sposób sztuczny i był następstwem dokonywanego przez Inwestora wielkokrotnego obiegu, zbliżonego co do wielkości, pakietu akcji".

W związku z tym podejrzeniami KNF zawiadomiła Prokuraturę Okręgową w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa manipulacji instrumentem finansowym. Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak wystąpił też do domów maklerskich o dokonanie "blokady rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych prowadzonych na rzecz Inwestora" - wynika z komunikatu KNF.

Alchemia SA jest grupą firm z branży hutniczej. Koncentruje się przede wszystkim na produkcji szerokiej gamy rur oraz innych wyrobów stalowych. Celem przyświecającym działaniom władz firmy jest rozwijanie koncernu stalowego przyjaznego środowisku - wynika ze strony internetowej spółki. Głównym akcjonariuszem jest Roman Karkosik, posiadacz pakietów akcji spółek o wartości rynkowej szacowanej przed dwoma laty na około 3 mld złotych.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze