Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

"Financial Times": Afera Grecka - Niemcy wiedzieli, że Grecja nie spłaci długu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 marca 2015, 11:25

  • 1
  • Powiększ tekst

Ateny mogą nie być w stanie obsługiwać swego długu w najbliższych tygodniach bez dodatkowej pomocy finansowej - ostrzegł w połowie marca premier Grecji Aleksis Cipras w liście do kanclerz Niemiec Angeli Merkel. O liście pisze w poniedziałek "Financial Times".

Brytyjska gazeta dotarła do dokumentu, w którym Cipras "ostrzegł Angelę Merkel, że niemożliwe może być obsługiwanie długu przez Ateny w najbliższych tygodniach, jeśli UE nie przekaże krajowi krótkoterminowej pomocy finansowej".

"FT" przypomina, że obecnie rosną obawy co do tego, czy Grecja będzie w stanie wypłacać emerytury i pensje pod koniec marca i czy do końca kwietnia nie skończy się jej gotówka.

W liście Cipras napisał, że jego rząd będzie zmuszony dokonać wyboru między spłacaniem pożyczek, przede wszystkim Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW), a wydatkami socjalnymi. Oskarżył Europejski Bank Centralny (EBC) o ograniczanie zdolności jego kraju do emisji krótkoterminowych papierów skarbowych, a eurogrupę o odmowę wypłacenia jakiejkolwiek pomocy, zanim Ateny nie wprowadzą nowych reform gospodarczych.

List z datą 15 marca został wysłany tuż przed tym jak Merkel zgodziła się spotkać z Ciprasem na marginesie szczytu UE z ubiegłego czwartku i zaprosiła greckiego szefa rządu do Berlina na poniedziałek.

"Biorąc pod uwagę, że Grecja nie ma dostępu do rynków kapitałowych i w związku z oczekiwaną kumulacją zapadalności długu wiosną i latem, powinno być oczywiste, że specjalne ograniczenia EBC w połączeniu z opóźnieniami wypłat uniemożliwiłyby każdemu rządowi obsługiwanie swego długu" - podkreślił Cipras.

Oświadczył, że Grecja chce dotrzymać zobowiązań wobec wierzycieli, ale ostrzegł przed o wiele większymi problemami, jeśli Merkel nie uda się znaleźć krótkoterminowej pomocy dla Grecji.

Niemiecka kanclerz po południu przyjmie Ciprasa w Berlinie, by próbować rozładować napięcie między zadłużoną Grecją, która chce położyć kres oszczędnościom, a Niemcami, którzy utrzymują najtwardsze stanowisko wśród europejskich wierzycieli. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Ciprasa w Niemczech.

Rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakelaris potwierdził treść listu. "To nie jest groźba, taka jest rzeczywistość" - oświadczył w prywatnej telewizji Mega TV. Jak dodał, podobne listy Cipras wysłał do prezydenta Francji Francois Hollande'a i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

Zaznaczył, że w liście nie ma żadnych nowych informacji, a jedynie to, co rząd mówi od ubiegłego tygodnia: "że jest mało gotówki i że muszą być podjęte inicjatywy polityczne".

Grecja, która musi spłacić swe zadłużenie wobec kredytodawców, podczas gdy jej kasa jest prawie pusta, oczekuje na przynajmniej częściowe odblokowanie ostatniej transzy międzynarodowej pomocy. 20 lutego ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące. Wypłaty są zawieszone w oczekiwaniu na wprowadzenie reform przez lewicowy rząd Ciprasa.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze